annas

Zajímá mě, zda Staroměstská mostecká věž u Karlova mostu skrývá nějakou symboliku či tajemství?

Hledám nějaký podrobný odkaz. Děkuji.

Nejlepší odpověď
hanulka11

O symbolice výtvarné výzdoby jsou napsány dlouhé statě. Uveďme pouze, že východní strana věže je horizontálními římsami rozdělena na tři pásma. Dolní část s bránou, podjezdem a vstupem na vnitřní schodiště symbolizuje vrstvu zemskou. Bránou po staletí chodí lidé se svými denními starostmi a osudy. Prostřední část představuje křesťanskou vládu pod patronací sv. Víta. Socha tohoto světce je zde osazena mezi sochy stavebníků mostu a věže, císaře Karla IV. a jeho syna, následníka na českém královském trůnu, Václava IV. Nejvyšší část je hvězdná nebo též nebeská, vyhrazená výhradně světcům. Tady jsou sochy patronů české země sv. Zikmunda a sv. Vojtěcha.

Neméně zdobná byla i západní strana věže. Téměř vše však bylo zničeno při bojích na Karlově mostě v letech 1648 a 1848.

Staroměstská mostecká věž, vysoká 43 m je včetně svého ochozu přístupná veřejnosti

Zdroj: http://stoveza­ta.praha.eu/sta­romestska-mostecka-vez.html

Další odpovědi
terry

http://www.praz­skeveze.cz/sta­romestska-mostecka-vez.html

Cituji:
Tím se dostáváme k hluboké symbolice věže, na kterou Karel IV. kladl velký důraz. V den svátku sv. Víta (15.6.) dochází k symbolickému jevu, kdy stín hlavy lva dopadne na štít s vyobrazením orlice, který je umístěn pod ním. Symbolicky je tak stvrzeno spojení Čech s Moravou. Stejně tak umístění jiných soch, jejich počet i počet zdobných prvků má skrytý význam související s astrologií. V prvním patře věže bývala strážnice, druhé patro sloužilo jako vězení pro dlužníky z bohatých rodin, obvykle šlo o nezvedné synky, jejichž otcové za ně odmítli platit dluhy.

vagra

Mostecká věž je knihou skrytých symbolů, jejichž odkaz nezaniká působením času, ale je důležitým svědectvím o vědomostech a schopnostech našich předků.
O její symbolice byla napsána již velká spousta knih nebo úvah.Většinu z nich tvoří strohé nebo spíše suchopárné výklady odborníků, které sice detailním způsobem analyzují celou stavbu, ale jsou zcela prosté citu a intuitivního vhledu. Přesto existuje několik prací, které velmi barvitým způsobem dešifrují odkaz této stavby.

Základní elementární schéma skryté symboliky věže:
Věž je v pohledu astrologickém symbolicky rozčleněna do 4 horizontálních sfér. Jedná se o sféru pozemskou, lunární, sluneční a hvězdnou, které odkazují na 4 základní živly, přičemž sféra pozemská odpovídá živlu země, sféra lunární souvisí s vodou, třetí sféra sluneční se vzduchem a poslední sféra hvězdná odkazuje na živel ohně.

Další množství informací, nejen o symbolech a tajemstvích Staroměstské mostecké věže, najdete na zdrojové adrese

Zdroj: http://www.matrix-2001.cz/clanek-detail/2197-mysterium-staromestske-mostecke-veze/