annas

Zajímá mě, zda název starověké Persie souvisí nějak s Perseem, hrdinou řeckých bájí?

Děkuji.
Nemohu nic najít.

Nejlepší odpověď
rynek878

Perská říše je pojmenování dvou zaniklých státních útvarů ve starověku – říše achaimenovské (550–330 př. n. l.) a říše sásánovské neboli novoperské (224–651 n. l.). Obě měly své těžiště v dnešní Íránské islámské republice a obě vděčily za svůj vznik indoevropskému národu Peršanů, obývajícímu ve starověku oblast íránské provincie Fárs (staropersky Pársa, řecky Persis). Mezi staroperským a novoperským obdobím je časová mezera zhruba pět set padesáti let, kdy íránským krajům vládli příslušníci jiných etnik – nejprve Makedonci a později Parthové

více zde:

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Per­sk%C3%A1_%C5%99%C3%AD%C5­%A1e

Další odpovědi
hanulka11

myslím, že ty dva spolu vůbec nesouvisí…
zde jsem něco zajímavého našla

slovo Párs /Fárs/ je pouze název provincie v Jižním Íránu. V provincii Fárs bylo politické a kulturní centrum Perské říše z čehož řeckou zkomoleninou vznikl název Persie

Zdroj: http://www.hed­vabnastezka.cz/ra­dy/persky

vagra

Název Persie pochází ze starověkého řeckého jména pro území dnešního Íránu – Persis. Jihoíránské území se v perštině nazývalo Fars, později Pars, v pořečtěné podobě Persis.
S bájným řeckým hrdinou Perseem ale nemá společného nic.
Sami Peršané tento název nikdy ani nepoužívali – od 3. st. n. l. se u nich vžil název Érán šahr (říše Árijů). Vládce Rezá Śáh Pahlaví (1878–1944) pro 21. března 1935 požádal mehiárné společenství, aby zemi všichni nazývali jako Írán.

Zdroj: V.E.- upraveno