annas

Zajímá mě,zda je nějaký rozdíl mezi diatonickou a chromatickou harmonikou?

Děkuji za odpověď.Ptám se pro svého známého.
Doplňuji:
Ptám se na tahací harmoniky.Omlouvám se za nepřesnost.

Nejlepší odpověď
kropitko

Rozdíl mezi diatonickými a chromatickými harmonikami je ten, že diatonické harmoniky mají celotónové uspořádání, a chromatické půltónové. Př. diatonické harmoniky /většinou heligonky/. U 2řadé heligonky má každá řada jednu stupnici s přirozenými půltóny + po 2 půltónech na vrchním knoflíku. Z toho je zřejmé, že tento nástroj je nedokonalý, ovšem na národní a lidové písničky vystačuje. Těžko lze na něj hrát klasiku nebo džez. Knoflíková harmonika má 3 základní řady a v každé řadě opakující se 4 malé tercie, tzn., že to dává dohromady 12 tónů. U klávesové harmoniky je 12 tónů v jedné řadě, kde se střídají celé /bílé/ klávesy s půltóny /černé klávesy/. Tzn., že oktáva obsahuje 12 tónů. Knoflíkové a klávesové akordeony jsou tedy dokonalé nástroje, na kterých je možno zahrát veškerou hudební produkci. Pokud jde o obtížnost hraní, jako nejlehčí se mně jeví heligonka, jako středně obtížná knoflíková a nejtěžší je pak klávesová harmonika. Doporučuji Vám: pokud se sám chcete učit hrát, tak je pro vás nejlepší heligonka.

Zdroj: http://harmoni­ka.wz.cz/mini­forum.php?&gb=666­3&odpoved=706582&g­b_pg=150&lan=cs

Další odpovědi
vagra

…Rozdíl mezi diatonickými a chromatickými harmonikami je ten, že diatonické harmoniky mají celotónové uspořádání, a chromatické půltónové. Př. diatonické harmoniky /většinou heligonky/.
U 2řadé heligonky má každá řada jednu stupnici s přirozenými půltóny + po 2 půltónech na vrchním knoflíku. Z toho je zřejmé, že tento nástroj je nedokonalý, ovšem na národní a lidové písničky vystačuje. Těžko lze na něj hrát klasiku nebo džez.
Knoflíková harmonika má 3 základní řady a v každé řadě opakující se 4 malé tercie, tzn., že to dává dohromady 12 tónů. U klávesové harmoniky je 12 tónů v jedné řadě, kde se střídají celé /bílé/ klávesy s půltóny /černé klávesy/. Tzn., že oktáva obsahuje 12 tónů. Knoflíkové a klávesové akordeony jsou tedy dokonalé nástroje, na kterých je možno zahrát veškerou hudební produkci…

Zdroj: zkráceno z -http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:fzbz-ExH2mQJ:harmo­nika.wz.cz/mi­niforum.php%3F%26gb­%3D6663%26odpo­ved%3D706582%26gb_pg%3D1­50%26lan%3Dcs+Roz­d%C3%ADl+mezi+di­atonickou+a+chro­matickou+harmo­nikou&cd=5&hl=cs&­ct=clnk&gl=cz&sou­rce=www.google­.cz

dědapetr

Chromatické harmoniky
základní chromatika
chromatika s basovým rejstříkem
basová chromatika
Diatonické harmoniky
základní dělení
kompletní diatonika
tzv. Richter ladění (omezená diatonika)
jiné dělení diatonických harmonik
bez tremola
tremolo diatonika
oktávové tremolo

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Har­monika#Diatonic­k.C3.A9_harmo­niky