Zajímá mě původ slova „všudy“. Použití je jasné – různá rčení, jako „se vším všudy“ nebo „ve všem všudy“. Ale původ?

Vždy se totiž používá v spojení s běžným slovem, ale k tomuto slovu nevím o žádném podobném a ani si vlastně nedokážu představit, co to vlastně to „všudy“ má být. „Všudy“ přeci nemůže být „všechno“, protože když si něco užíváme se „vším“, je to stejné jako když si užíváme „se vším všudy“. Proč tam tedy pokládáme ještě to slovo „všudy“? No, snad jsem otázku doplnil dostatečně a pokud se najde někdo, kdo mi tuto záhadu vyjasní, budu rád :)

Nejlepší odpověď
annas

1. příslovce všudy, všude, všade, kdysi všidi = na všech stranách, na vše strany. Etymologický slovník nic o původu nevypovídá. Zkrátka – někdo slovo vymyslel, stejně jako pojmenování včera, dnes atd.
Zájmeno vše – vesměs, zcela, úplně.

2. Vznik některých spojení se nedá logicky vysvětlit. Někdo vyslovil, spojil je v úsloví a další převzali.

Zkuste si oba významy slov spojit.

Etymologický slovník a v. v.

Ad Tata: Nezáleží na způsobu vyslovování v miunlosti, ale na historickém vývoji hlásek.

Další odpovědi
Tata

Dřív měla slova jiný spůsob vyslovování. Pokud si toto slovo upravíte do dnešní podoby, tedy změníte Y za E na konci slova. Potom vám musí být jasný význam jak slova, tak celého rčení. Je to stejné jako jméno jedné pohádkové postavy Všudybyla.