annas

Zajímá mě, prosím, kdo vymyslel přidat k lampě cylindr, a tak ochránit plamen před zhasnutím?

Děkuji.

Nejlepší odpověď
iceT

toto jsem našla
Jen málokdo ví, jak dlouho se vyvíjel cylindr petrolejové lampy, než dostal svůj dnešní tvar. Po mnoho tisíciletí používali lidé plamene k osvětlování, ale cylindr neznali. Musel přijít teprve geniální Leonardo da Vinci (1452 – 1519), aby toto důležité zdokonalení uskutečnil. Leonardo ovšem nezakryl plamen trubicí skleněnou, ale kovovou; trvalo ještě tři století, než lidé přišli na to, že kovovou trubici lze nahradit průhledným skleněným válcem. Jak vidíte, cylindr petrolejové lampy je tedy vynález, na němž pracovaly desítky pokolení.

Jaký je vlastně jeho účel?

Chránit plamen před větrem, to je pouze druhořadý úkol cylindru. Především má zvyšovat jasnost plamene, zrychlovat hoření. Cylindr má vlastně stejnou úlohu jako tovární komín: zrychluje přítok vzduchu k plameni, zesiluje “tah”.

To si ovšem musíme vysvětlit. Sloupec vzduchu uvnitř cylindru se zahřívá od plamene mnohem rychleji než vzduch kolem lampy. Tím se rozpíná, stává se lehčím a podle Archimédova zákona je vytlačován vzhůru těžším nezahřátým vzduchem, který proudí dovnitř otvory dole v hořáku. Tím vzniká proud vzduchu, který neustále odnáší vzhůru zplodiny hoření a vtahuje do lampy čerstvý vzduch. Čím je cylindr vyšší, tím větší je rozdíl váhy zahřátého a nezahřátého sloupce vzduchu a tím rychleji také přitéká k plameni čerstvý vzduch a zvyšuje intenzitu hoření. Jak jsme si řekli, děje se tu vlastně totéž, co ve vysokých továrních komínech. Proto se také komíny stavějí tak vysoké.

Je zajímavé, že už Leonardo da Vinci měl o těchto jevech jasnou představu. V jeho rukopisech nalézáme tuto poznámku: “Tam, kde se vyskytuje oheň, vytváří se kolem něho proudění vzduchu, které jej podporuje a zesiluje.

Zdroj: http://www.qu­ido.cz/fyzika/60fy­zika.htm

Další odpovědi
anonym

To je jasný-byl to chlap!

Zdroj: http://www.spi­rit.cz/index.php?op­tion=com_conten­t&view=article&id=1221:­perliky-z-historie-osvtlovaci-techniky