annas

Zajímá mě, proč mnozí obyvatelé naší republiky nemají v oblibě Pražáky/Pražany?

Pravidelně se v diskuzích na různých stránkách objevují výbrady vůči obyvatelům Prahy. Čím je to způsobené?

Mně nezáleží na tom, zda jde o obyvatele Plzně, Prahy, Liberce, Brna, Ostravy atd., ale na tom, jaký má kdo charakter…
Doplňuji:
Omlouvám se za překlep: správně patří výhrady.

Nejlepší odpověď
kropitko

Bydlím cca 15 km od Prahy, původně jsem z Prahy. Prážáci mně rozčilují především v době prázdnin.,,,pří­klad. Jdu s malou dcerkou na procházku,když jdu po silnici(na vesnici), tak jí mám raději na ramenou, jelikož, když se proti mě vyřítí rozjetej Pražák rychlostí cca 80 km,,,tak mám co dělat, abych stihla uskočit do příkopu,,,no a ještě troubí a kroutí hlavou, co že to vlastně na silnici dělám,,,zřejmě se neuvědomí, že tu nemáme chodníky a máme do metru zarostlé škarpy,,,jinak jak to jde, tak chodím po poli, dělá to tu dost lidí, tak máme vyšlapané cestičky,,,jinak je to tu o víkendu a prázdninách o život,,,tak proto na ně nadávám,,,no a dost,,

Berušinko,,závist to není, to je jen to, že jsou Pražáci bezohlední a chovají se jak prasátka,,,net­vrdím, že všichni ale tak 70% to bude a to je dost,,

Další odpovědi
anonym

Ja to znam jen v doprave. ze se rika , ze jsou Prazaci drzouni. ( drzouni pisu proto , ze nevim , jake i , y , se pise ve slove drzi,y. ).Ale ja je chapu , musi byt rychlejsi , pohotovejsi , nez ja z " Horni Dolni ". 🙂

  • iv-

Berušinka

To by mě také zajímalo, někde jsem četla názor, že nepražáci nám závidí – nevím teda co =D
Doplňuji:
Spíš mně přijde, že nepražáci se chovají jako zvířátka, závidí nám i nos mezi očima, nadávají nám, a pak si k nám choděj nakupovat a ještě se jim něco nelíbí.
SAMOZŘEJMĚ NÉ VŠICHNI. A k tomu, že pořád někam spěcháme, bohužel je to v Praze nutnost. No, nic končím, abych se moc nerozpovídala =D

barnajka

Ta nevraživost má podle mě historický původ, počátek bych viděla na moment, kdy se z Prahy udělalo hlavní město :)
Snad bych tomu ani neříkala závist…spíš…žár­livost?! Myslím si, že lidi těžce rozdýchávají ten do očí bijící centralismus – do Prahy se soustředí veškerá moc, Praha je cetrem hlavního kulturního dění,… a jasně – Praha má taky nejvíc peněz. Neřekla bych, že Praze závidíme peníze jako takový – spíš ten fakt, že Praha má ZASE nějakou výhodu nad náma ostatníma :) Většina nepražáků už ale nedokáže být natolik racionální, aby uznali, že Praha LOGICKY musí mít víc peněz, protože je větší, má víc obyvatel, je sídlem vlády a řady důležitých institucí (jejich chod taky něco stojí)…

Já osobně Prahu miluju, ale žít bych tam asi nemohla – na můj vkus trošku moc přelidněno :) Mám v Praze několik kamarádů a známých, rodilých i těch naplavených. Vycházíme úplně skvěle, odkud kdo je – to vůbec neřešíme. Jestli mi ale na Pražácích něco jóóó vadí – tak to bude ten jejich nosánek nahoru :) A taky to, že nás ostatní považují za primitivní sedláky :)) Asi to taky souvisí s těmi penězi a vlivem – Praha byla vždycky bohatší, soustředila se do ní veškerá inteligence a „lepší“ společnost. Ti samozřejmě chodili vymydlení, v nóbl oblečcích… Mohlo se pak zdát, že Brno (a další města) působí ve srovnání s Prahou poněkud..špinavě a smrdutě. Jenže zdání klame a sedláci teda rozhodně nejsme!!! A jak mi to nějaký Pražák řekne, tak ho pěkně poženu! S vidlema v ruce! :D

dědapetr

Tady něco na přečtení o Moravané a Češi.

http://www.ces­katelevize.cz/ct24//ex­kluzivne-na-ct24/textove-prepisy-na-ct24/38264-moravane-a-cesi/

fcoop

Obě strany mají máslo – a to v ideálním případě – na hlavě.
A téměř vše je relativní.Tedy relativita v lidovém pojetí.Tím se chce říct,že Praha není žádné supermegaměsto­.Takových měst,alespoň co do počtu obyvatel,jsou desítky,když ne stovky.
Tedy – bouře ve sklenici vody.

dudu

Určitě proto, že se valná část těchto občanů chová zpupně a nadutě. Často je zlobím konstatováním, že podle Pražáků republika končí za Pardubicemi a pak je už jen dálný východ. Ale proč jsou vlastně takto namyšleni a mají ti „pacholci“ vůbec na CO?
Pokud nalédneme do historie musí padnout otázka, proč nás Čechy a Moraváky nemají v lásce Vídeňáci, když jich nejméně třetina má kořeny právě v dnešní České republice. A ejhle stejný podíl obyvatel Prahy dnes tvoří Moraváci! Jaké myšlenkové pochody proběhly u těchto osůbek? Co říkáte na názor, že prostě a jednoduše v obou zmíněných městech tito přivandrovalci zapřeli svoje předky a stydí se za svůj původ. Mají třeba pocit, že vazba na rodnou hroudu zatěžuje a škodí jejich potomkům. Pokud se nemýlím, pak je můžeme jen litovat. Snad jsou ale v menšině a měli by si vzít příklad třeba z Poláků.

anonym

Zkušenost:Mám dvě sestřenice.Obě bydlí v Praze.Narodily se a vyrostly se mnou ve vesnici.No,když přijedu a slyším to jejich..Nemohla bych bydlet v takový…Narostl jim frňák,že se nestačím divit.Proč?Ne­vím,nechápu,jen zí­rám.

anonym

iv, tohles už ale přehnala, dělat ze sebe většího prosťáčka, než ve skutečnosi jsi.
I tobě tutově musí být jasné, že drzí je měkké i.