annas

Zajímá mě,kde vzniklo úsloví,které jsem nedávno slyšela:Paragraf je;člověk se vždycky najde?

Děkuji.

Nejlepší odpověď
dědapetr

Zatýkání však postihovalo nejen činitele bezpečnosti, ale i funkcionáře všeho druhu včetně pracovníků sovětů, odborů a také bezpartijních – v tomto případě často takových, kteří měli „podezřelou minulost“. Někdy v této době patrně vzniklo trpké úsloví: "Paragraf je; člověk se vždycky najde.

Zdroj: http://www.do­koran.cz/ukaz­ky/1056052736­.html

Další odpovědi
vagra

Úsloví vzniko v době ruské revoluce, konkrétně v období, tzv. čistek ve straně, hlavně mezi příslušníky NKVD.( Lidový komisariát vnitřních záležitostí)
Vyslovil ho Nikolaj Ivanovič Ježov.
Je označován, jako „postava z Dantova Pekla.“
Zastával funkci lidového komisaře vnitra a náležel k nejstrašnějším existencím zplozeným bolševickou stranou.
Historik D. Volkogonov odhaduje počet obětí těchto čistek :
popravených bylo o 100–200 000 víc a zatčených a uvězněných bylo 4 500 000–5 500 000 lidí. Taková byla Ježovova žeň.

Zdroj: podstatně zkráceno a upraveno z-http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:lAK­pWMskhRYJ:www.dokoran.cz/u­kazky/105605273­6.html+jak+vz­niklo+%C3%BAs­lov%C3%AD&cd=120&hl=cs&c­t=clnk&gl=cz&sou­rce=www.google­.cz