cigi

zadržování cizí věci?

Dobrý den, bývalý přítel mi už tři měsíce odmítá vydat mé věci. Mám u něj kolo + vybavení na kolo v hodnotě asi třicet tisíc,brusle, lyže + vybavení na lyže. Nevím jak mám postupovat, jestli jít na policii, nebo to řešit přes právníka?

Nejlepší odpověď
atriplex

No, ono to není tak jednoduché s tou policií. Oznámení pochopitelně podat můžete, ale o jaký trestný čin se jedná? Pokud ty věci jen u sebe má, pak by se asi o trestný čin neoprávněné užívaní cizí věci nešlo. Můžete požádat policii, aby vám dělala asistenci a spolu pak zajděte za vaším expřítelem a vyzvěte jej v přítomnosti (policie a nebo jiné nezúčastněné osoby), aby vám věci vydala. Pokud tak neučiní, budete mít svědky pro případnou soudní žalobu. Policie přikázat vašemu expříteli vydání věcí nemůže, může vám pouze podat jak jsem výše napsal svědectví, že jste jej vyzvala. Pokud byste to chtěla řešit přes úřady, pak by se mohlo jednat o přestupek proti občanskému soužití § 49/1c přestupkového zákona „dělání naschválů“, ovšem ani zde nelze expřítele nějak donutit k vydání věci. Pokud se tedy nedohodnete, zbývá jedině soudní cesta. Jistě máte na všechno doklady, že jsou to vaše věci. Jako první doporučuji písemnou výzvu doporučenou poštou, kde nastíníte další postup, pokud nebudou věci vráceny.

P.S. Nedlužíte náhodou příteli něco? On by totiž pak mohl využít zadržovacího práva na vaše věci dokud se s ním nevyrovnáte.

Další odpovědi
anonym

Mate-li od techto veci kupony ci podobne papiry,tak v tomto pripade-muzete pozadat polici o doprovod k Vasemu priteli pro vyzvednuti veci.Policie je nejlepsim svedkempro pripad,ze by jste neuspela a musela by jste k soudu.

gnr54

Už včera bylo pozdě! Já bych šla na policii a podala na něj trestní oznámení.Doufám že máte od všeho paragony!

NickD

Postupujte tak jak napsal Atriplex,ale i v případě že vám na základě doložených dokladů soud uzná nárok na vaše věci,nemáte nic jisté.Tohle je bohužel velmi složité a dostat to zpět je rozhodně na dlouhou dobu…

cigi

Ne, nic mu nedlužím. Už jsme se domluvili na termínu a zase mi věci nepřivezl. Je to složitější, soudíme se o dítě a alimenty, dělá mi naschvály. Tohle je poslední věc, kterou mě drží tzv. v šachu. Dnes jsem se opět zeptala, kdy mi věci přiveze, odpověděl, že až se mu bude chtít. Děkuji za rady, ještě dnes mu napíšu a pokud se nic nebude dít, pokusím se za přítomnosti policie opět požádat o navrácení věcí, doufám, že víc nebude potřeba…