Lejla

žádost o zplnoletnění

je mi skoro 17 let..mám přítele kterému je 20…a chtěli bychom se vzít.. já bych se chtěla zeptat jestli by šlo nějak udělat zplnoletnění aniž by o tom věděli rodiče…myslím to tak že je pak postavit před hotovou věc děkuji :))
Doplňuji:
můj přítel ještě studuje stejně jako já…ano byli bychom schopni se uživit…byl to nápad jeho rodičů že by mě mohli zplnoletnit aby si mě mohl vzít…jeho rodiče jsou ochotni mám pomoct a dále…

Nejlepší odpověď
anonym

Ne – to by nešlo… 😉
K žádosti o zplnomocnění se musí vyjádřit i zákonní zástupci, tedy obvykle rodiče, žádost je projednávána soudně.

Další odpovědi
arygnoc

počkať ešte rok nie je tak veľa.
aspoň to preverí váš vzťah.

ivzez

Vstoupí-li v platnost nový občanský zákoník (to by mělo být od 1. ledna 2014),
bude možné požádat soud o zplnoletnění i třeba v případě podnikání (nyní je to možné jenom z důvodu uzavření manželství, používá se od 16 let v případě těhotenství).
Doplňuji:
PS:
Co děláš ty a co dělá přítel?
Budete schopni se sami uživit?

zzzzz

Povoluje to soud, a to jen ve výjimečných případech. Musíte soudu prokázat, že jste schopna se uživit, že máte kde sama bydlet, a že vaše další soužití s rodiči do vaší plnoletosti není možné. Vždy se vyjadřují i zákonní zástupci.
Soud to většinou povolí, když někomu staršímu 16 let umřou rodiče, a mu zůstane majetek a byt po rodičích.