Žádost o občanský průkaz

Dobrý den,
mám kamarádku, která má trvalý pobyt v ČR, ale žije v Americe a potřebuje vyřídit nový OP, tak jsem se chtěla zeptat jak to má udělat. Předem děkuji za odpověď. Iva

Nejlepší odpověď
standa

Agendu spojenou s PODÁNÍM žádosti o výměnu OP může vyřídit (podat žádost + předložit potřebné doklady) i jiná osoba, než vlastník OP, ale žádost musí být podepsána originálně vlastníkem, takže bude nutné zajistit poštou přeposlání (pozor na pomačkání dokumentu, který se musí skenovat, takže posílat v tvrdých deskách nepřeložené)

ALE PŘEVZETÍ nového OP již musí být provedeno jen vlastníkem OP.

Občanský průkaz nelze ´vyřídit´ na zastupitelských úřadech, na rozdíl od pasu…, takže bohužel, nebo bohudík 🙂 kamarádka budete muset přijet.