Žádost o ID?

Dobrý den. Můj otec v polovině května prodělal těžkou mozkovou příhodu, po které zůstal na levou polovinu těla ochrnutý. Je schopen částěčně chodit, ovšem ruku téměř nepoužívá. Živil se jako OSVČ – elektrikář, což momentálně není (a asi nebude) schopen vykonávat.
Chtěli jsme podat žádost i přiznání ID, ovšem paní posudková lékařka nám vynadala, že tuto smíme podat nejdříve po roce od vzniku události. Je to pravda?
A pokud ano, jak se má tatínek uživit, když já (dcera) jsem na MD a moje maminka, která s nm sdílí domácnost je částečný ID již 18 let. V současné době pobírají jen matčin důchod a příspěvek na bydlení, přičemž teď tatínkovi OSSZ sdělila, že si musí platit zdravotní pojištění, což dělá asi 1600 Kč za měsíc. Otec má sice neshcopenku, ale vzhledem k tomu že byl OSVČ nikdo mu ji „neproplácí“.
Děkuji za jakoukoliv radu.
Jana

Nejlepší odpověď
kropitko

Nějak se mi to celé nezdá,,,možná jste nepochopili přesně vše,co Vám bylo řečeno a doporučeno,proto doporučuji kontaktovat přímo informační linku České správy sociálního zabezpečení http://www.cssz­.cz/cz/informa­ce/call-centra/,,přesně jim vše řekněte a na vše se pečlivě vyptejte. Držím Vám palečky, Vám to dobře dopadne.

Jinak kdyby to nedopadlo,tak se informujte o nároku na příspěvek v hmotné nouzy.