Ganymede

Zachytili uz vedci nejaky objekt, který „vletl“ do cerne diry?? Pokud ano, kde najdu udaje o tomto objektu?

Quimby, Co prosim?? Mohl by jsi to vysvetlit trochu „lidsky“ prosim?? :)

Nejlepší odpověď
Quimby

Ne a nejspíše nikdy nezachytí.
Jde o to, že pro objekty které se blíží k horizontu černé díry se z našeho pohledu zpomaluje čas. Takže my žádný objekt nikdy neuvidíme překročit horizont, pouze se k němu bude pomaleji a pomaleji přibližovat až se na horizontu „zastaví“.

Další odpovědi
gecco

Pokud vím, nic takového zdokumentováno není…
BTW – nejbližší černá díra (pokud je to černá díra) je 6100 ly daleko ( https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Cygnus_X-1 ) – takže nejaká ta dokumentace nebude jednoduchá…
😉

zelí

Kolem černé díry rotuje akreční disk, tj. hmota, která rotuje okolo černé díry. Je viditelný tzn. že úniková rychlost je menší, než rychlost světla. Jakmile hmota překročí horizont událostí, stává se „neviditelnou“ protože úniková rychlost je větší jak rychlost světla. Tzn. že díra jako taková vidět vůbec není. Tzn. nelze vidět, jak něco „vlétne“ (spíše je nasáno) dovnitř. A to ještě nemluvíme o dilataci času, tu popsal Quimby. Ikdyž si nejsem jist, zda se čas potřebný pro nás jako pozorovatele, který potřebujeme ke spatření nasátí předmětu do černé díry, bude limitně blížit nekonečnu.

lexx

modelový plastický příklad: náš státní rozpočet, prachy ve formě daní, poplatků furt enem někam láduješ a nikdy neuvidíš zpět jedinou vindru…černá díra jak z učebnice prof. Hawkinga