gecco

Začalo se blýskat na ´lepší časy´?

http://zpravy­.idnes.cz/soud-rozhodl-ze-okradeny-ma-pravo-zverejnit-fotku-zlodeje-pn8-/domaci.aspx?c=A150527­_110841_domaci_cen
Má pachatel – obecně, trestného činu (přestupku) právo na ochranu své ´osobnosti´?
_____

Osobně si myslím, že třeba takoví ti čorkaři v super-hyper by mohli mít na prodejně svou nástěnku (hned vedle vývěsky ´nejlepší pracovník´)…
😉

Nejlepší odpověď
dudu

Také jsem nevěřícně kroutil hlavou a ani ve snu mě nenapadlo, že zloději u nás jsou/byli i takto chráněni.
Na druhé straně nechci domýšlet možné důsledky tohoto přelomového rozhodnutí jako, že asi budou muset vyfotografovat polovinu sněmovny, nebo u supermarketů zřídit velké galerie. Ke zvážení ještě dávám postup dle mojí vzpomínky z dětství – v jedné brněnské samoobsluze kdysi za výlohou seděla zkroušená paní s cedulí na krku. Tučným písmem zde bylo napsáno: „opakovaně jsem kradla v této prodejně“.

Doplňuji:
Vzhledem k tomu, že znám naše tendence často létat z prava do leva a naopak, zmínil jsem ve své odpovědi výraz „nechci domýšlet“.
Po přečtení některých odpovědí nyní musím zdůraznit, že za žádnou cenu nechci opět zažít, aby nějaká diktatura opět měla možnost např. přes domovnice a nebo uliční výbory veřejně pranýřovat nejen zlodějíčky, ale především neplniče brigádnických hodin, úkolů ve sběru starého papíru nebo třeba neúčast ve spolku přátel žehu.
Kolego lahny, moc prosím přestaň zde už lkát nad osudem komunistů a toužit po zlatých časech socialismu. Opakovaně totiž hřešíš na hrubou chybu demokracie, že KSČ nebyla prohlášena za zločineckou organizaci.

Další odpovědi
Emefej

Lahny má jako vždy svou pravdu. Za komunistů u nás v masně, ve výloze mezi konzervami krevní tučnice a plnotučnou hořčicí, visela fotka Lenina. Konečně chápu, proč tam byla.

zzzlatokopka

Schody se zametají ze zhora.

Je fajn, že zloděje můžeme zveřejnit, jen mi někdy mozek nebere, že za pár ukradených věsí za 5000kč, dostane člověk klidně 2roky a za korupci podmínku:-(((

anonym

Lepší časy už byly.Za komunistů když někdo kradl v naší prodejně tak tam sice nebyla fotka, ale bylo tam CELÉ JMĒNO.Takže zloděj měl ostudu po celé vesnici. A jedna sousedka, která kradla opakovaně měla pak zákaz vstupu do této prodejny.

led

Zaujímavý precedens, " „Soud má za to, že v daném případě nelze hovořit o nebezpečnosti jednání žalobce, jestliže využil svého práva na ochranu svého vlastnictví proti subjektu, který zcela vědomě jednal v rozporu se zákonem,“ ktorý ale z tohto nedefinoval vyňatie zverejnenia a právo maloletého a mladistvého na ochranu osobnosti v zmysle zákona, ktorý dokáže posúdiť svoje jednanie, čo môžu v podobnom prípade zneužiť podobne postihnutí. Týmto vzniká problém ochrany práv mladistvých a maloletých páchateľov.
Na druhej strane súhlasím so zverejňovaním dospelých páchateľov, ale potom bez výnimky. Žiadne spisy a bundy cez hlavu pred kamerou ako bežne vidíme. Spoločnosť má právo vedieť skutky a poznať tváre páchateľov.
Ale stačil by na to vysielací čas televízií a papier pre noviny?
Alebo vznikne nová TV Páchateľ trestného činu a noviny s podobným názvom, kde toto všetko nájdeme a ostatné médiá sa budú môcť konečne venovať naozaj aktuálnym otázkam a kultúre? Naozaj sa začne potom „blýskat na ´lepší časy´“?

Doplňuji:
Úprimne pochybujem, vždy budú zverejniteľní a nezverejniteľní

arygnoc

a nie je jednoduchšie verejné bičovanie zlodeja a odrezanie ruky?

riziko je, že za pár rokov bude polovica národa bez rúk.

;-Q

anonym

Byl jeden,co kradl opakovaně ve večerce na sídlišti a až ho nakonec chytli,tak jeho "druhé"příjmení zářilo za výlohou (neměl ještě občanku).
Doplňuji:
Dával nákup přímo do tašky a u pokladny ukázal jen prázdný košík,nikdo malé nažehlené děcko nepodezříval,až do té doby ,co ho chytli,teď je z něho špinavý bezdomovec a feťák i přesto,že je stále mladý(rodiče mu "předčasně umřeli),kdyby ho za výlohu dali s fotkou bylo by to jistě efektivnější,pro­tože i přes to,že facebook má dnes kde kdo,tak někdo si to přece jen nemůže dovolit a ani možná nechce.

marci1

Doufejme, že ano. I kdyby zveřejňování podoby pachatelů odradilo alespoň některé „méně otrlé“ k tomu, aby nekradli, byl by to úspěch ! 🙂

ten který je

No,já nevím jestli si z toho budou zloději něco dělat.Dnes chodí smažky nebo někteří naši spoluobčané bez ostychu krást zboží a z nějaké jejich fotky si nebudou lámat hlavu.Funkce ochranky je úplně k ničemu,když policie nerada vyjíždí k zadrženým pachatelům drobných krádeží.Jediným řešením by byla domluva někde v zázemí,ale tím by se změnila role v trestním řízení.Zloději si jsou toho moc dobře vědomi a tak se nám všem smějí.

Šidlo

áno, ale nie čo sa týka krádeže.....myslím, že zamlčiavať trestný čin je tiež trestné, či?

uvediem príklad:

v našej predajni kradol jožo novák, je to zlodej, a ešte k tomu aj impotent/jeho­vista/trumpetis­ta/zamestnanec ibm

toto oznámenie nie je v poriadku: za zverejnenie zdravotného stavu, vyznania či iných vlastností zodpovedá nositeľ

ak len napíšu:

v našej predajnie kradol jožo novák, tu je na zázname.....je to varovanie pre verejnosť a polícia by sa tým mala začať automaticky zaoberať, nečakať na trestné oznámenie

anonym

Nikdy se na lepší časy blýskat nebude, protože tento režim nahrává lumpům (viz Nagyová..Neča­sová).Ano, za komunistů nemohli zveřejnit co na nejvyšších místech prováděli, ALE ŽÁDNÝ KOMUNISTA SI NEDOVOLIL MÍT TAK VELKÝ PLOT, ABY NA NĚJ SOUSEDI NEVIDĚLI.Pracoval jsem ve dvou fabrikách nad 1000 zaměstnaců,ALE ŘEDITELÉ TĚCHTO FABRIK MĚLI JENOM CHATY A ŽIGULÍKA.A se synem jednoho z ředitelů jsem celé dětství kamarádil.NIKDY SE NADE MNOU NEPOVYŠOVAL a jeho otec měl akorát o třídu vyšší auto než měli dělníci v jeho fabrice (Spartaka, Š 1000MB a pak ŽIGULÍKA), ale NIKDY neměli víc jak dělníci.
Dnešní podnikatelé se POVYŠUJÍ NAD DĚLNÍKY a prakticky je to jak nás učili ve škole VYKOŘISŤUJÍ DĚLNÍKY.
Jak jinak si mám přebrat to, ŽE NEČASOVÁ A SPOL.byli zbaveni obžaloby?
Zkrátka DEMOKRACIE JE JEN PRO TOHO KDO MÁ PENÍZE.Dělník od mašiny NIKDY NA SPRAVEDLNOST NEDOSÁHNE.
A jak jsem slyšel od jednoho advokáta: „CHCETE VYHRÁT PROCES A NEBO SPRAVEDLNOST?“
A takto to chodí v naší DEMOKRACII.KDO NEMÁ PENÍZE, TAK NIKDY NEVYHRAJE SOUDNÍ PROCES.

A ještě jeden příklad.
V devadesátých letech advokát SOKOL chtěl pohnat celou KSČ před soud (dělal vše aby toho dosáhl).Dneska OBHAJUJE VŠECHNY BÝVALÉ KOMUNISTY a snaží se je vysekat ze všech obvinění.KTERÝ DĚLNÍK MÁ NA TAKOVÉHO OBHÁJCE????

dudu

Bohužel ne.
Počet takzvaných vyloučených lokalit se za posledních devět let v Česku zdvojnásobil. Zatímco v roce 2006 bylo chudinských domů, ulic a čtvrtí kolem tří stovek, loni jich existovalo už 606. Tato ghetta jsou ve 297 městech a obcích, žije v nich až 115.000 lidí. V roce 2006 to bylo 80.000 osob.
Zdroj: ČTK

anonym

Na lepší časy se už nikdy blýskat nebude, protože vždycky bude někdo protestovat u soudu a soud dá zase jemu za pravdu.Takže se soudy budou táhnout donekonečna viz. http://www.no­vinky.cz/doma­ci/370637-fotky-zlodeju-nezverejnovat-trva-na-svem-nemcuv-urad.html
A tak soudy budou stále řešit nepodstatné věci místo toho aby soudili zloděje, kteří rozkradli naši republiku.
pro gecco
Ano, za komunistů "kradli " všichni, ale majetek stále zůstával v republice a lidi z toho měli prospěch (z kradeného materiálu si postavili chaty, baráky, z kradeného materiálu si vykrmili prase atd.)ALE VŠECHNO ZŮSTALO V REPUBLICE.Dneska kradou jen majetní a peníze uschovávají na kontech v zahraničí popř.kupujou vily či haciendy v zahraničí místo toho aby peníze utratili u nás a tím pádem pozvedli naši ekonomiku.
KDEPAK ASI JSOU PENÍZE Z VYTUNELOVANÝCH FABRIK, různé úplatky za předražené zakázky atd?
Jak je vidět, vůbec nechápete ekonomiku, protože prospěch z těch peněz vůbec nemá republika.
Tenkrát z toho republika měla víc, protože jedinci něco ukradli, ale v zahraničí nikdo nic neměl (myslím tím drobné zlodějíčky, co si ukradli pytel cementu či pytel krmení pro dobytek).

gecco

Lahny – chceš mi říct, že ekonomiku povznáší zloději???
😁
___
V tvém příspěvku vidím zásadní problém – nevadí že se krade, vadí, že ´já´ krást nemám co/kde…

anonym

gecco
Dám příklad.
Mám souseda, za komunistů dělal mistra elektrikářů v OSP a občas mu auto z OSP něco přivezlo domů na stavbu baráku.
Co já jsem se s ním nahádal, že takový ku…jako on nám rozkrádají republiku ( a vidíte ..nikdy mně neudal a byl to komunista jak poleno..jinak by nemohl dělat mistra v OSP).
Po revoluci se osamostatnil ( má elektrikářskou dílnu se třemi chlapy).Já jsem nezaměstnaný, takže občas pro mně přijede abych mu něco pomohl naložit či složit.Takže jezdíme po okrese Trutnov, Náchod, Semily.To jsou stovky staveb, které jsou vytunelované či rozkradené od sběračů kovů a jsou z nich trosky,ať už to jsou fabriky či kravíny nebo vepříny.
A on mi říká: „Kdo je větší zloděj, JÁ, který jsem si něco přivezl na stavbu svého domu nebo ti, kteří rozkradli tyto stavby?Když my jsme zde dělali elektriku, tak zde pracovalo tisíce lidí, dneska jsou tito lidi na dlažbě, pobírají podpory a stavby ze staveb nic není.To se raději staví super, hypermakety na zelené louce, právě třeba místo těch kravínů.a ty markety nezaměstnají tolik lidí jako to zemědělství (kravíny..mléko čili potavinářský průmysl, následně kožedělný průmysl atd.)A podnikatelé, kteří ty fabriky vytunelovali mají konta a baráky v zahraničí …a to měli ještě všechno podvodem, na fabrku si vzali úvěry, které nespláceli, banky zkrachovaly a tak to mají zadarmo.“

A za komunistů jsem nekradl, protože ve fabrice kde se dělalo s kovem (ozubená kola atd) nebylo co krást…a za kov se tenkrát platilo ve sběrnách málo, takže se to nevyplatilo krást.
A po r.1985 už nám vedení povolilo fušovat, ale po pracovní době a různé odpady jsme si mohli i za cenu šrotu odkoupit, takže NEBYLO POTŘEBA KRÁST.

led

Lahny, „A za komunistů jsem nekradl, protože ve fabrice kde se dělalo s kovem (ozubená kola atd) nebylo co krást…a za kov se tenkrát platilo ve sběrnách málo, takže se to nevyplatilo krást.“
Takže ak by ste mali čo, kradli by ste?

gecco

Lahny – tvůj soused kradl a tys to neoznámil (mimochodem – i za komunistů bylo neoznámení trestného činu trestným činem – tedy ses na jeho krádežích podílel). OK. Ale to, jak si pochvaluješ že ON tehdy neudal TEBE – nechápeš, jak je takové myšlení ZVRÁCENÉ???
:-OO
Ten zbytek by byl na dlooouhou polemiku, takže jen jedno – ano, dneska kravín namísto 10–20 lidí obsouží jeden-dva a mašiny – ano, je známé, že za socialismu byla umělá přezaměstnanost.

gecco

Lahny → „za komunistů“ jsem často slýchával heslo „kdo nekrade, okrádá rodinu“…
Za komunistů se kradlo ve velkém, v malém, na vesnici, ve městě, na poli, v lese, kradli ´všichni´ a všude…
Jen – protože ´všechno bylo všech´, nikdo moc drobnosti ´neřešil´…
„Za komunistů“ rozhodně – obecně, líp nebylo…
😉

arygnoc

@gecco:

„Za komunistů“ rozhodně – obecně, líp nebylo…"

tak prečo teraz každý pindá, ako to je na pi*u?

;-Q

anonym

Není to na Lahnyho,ale BLÝSKÁ SE NA LEPŠÍ ČASY.

anonym

?!

gecco

„každý“??? – myslím, že dobře víš, že každý ne…
„pindají“ ti, kdo se měli líp tehdy – a to ještě mnohdy neoprávněně…
😉
BTW – kdyby se vzal v potaz počet hospodských pindalů tehdy, nikdy by vlastně socialismus neexistoval – nikdo by komunisty nevolil, naopak – byli by vypráskáni bejkovci..
😉

talka

SANCTA VERITAS!!!!!!!!!!!

arygnoc

máš pravdu, to „každý“ je relatívne.

finančne sa mám lepšie.

ale mám väčší trach ísť večer po ulici, kde je x magorov – najmä kadejakých narkomanov, kurvičiek, opilcov bez zábran a pod.
predtým sa tieto živly schovávali, dnes sa môžu verejne producírovať (platí rovnako pre britániu, slovensko, česko či taliansko – tam sa vyskytujem najčastejšie – akurát „u nás“ to pred 30 rokmi nebolo) … a x príkladov prepustených magorov z blázinca a pod. (nj, ľudské práva – jeho právo bolo naplnené, právo mladej knihovníčky nikoho nezaujíma – to bude kecov na pohrebe, …) atď, atď, atď, atď, atď, atď, atď, atď, atď, atď, atď,

kedysi som si kúpil párky (akékoľvek) a boli z mäsa, pračka či tv (a iné) vydržali 20 rokov, nebol benzín na každej druhej pumpe pajcovaný, mlieko bolo mlieko a voda bola voda.

takže to celé zhrniem iba do jedného:
finančne sa mám lepšie.
ale to je všetko.

HODNOTY sa zmenili – každý za všetkým vidí PRACHY, ale ČLOVEK sa vytratil.

takže – áno, materiálne mi je lepšie, ale KVALITA života sa zhoršila.

a o tom to je.

;-Q

led

„áno, materiálne mi je lepšie, ale KVALITA života sa zhoršila.“ to je predsa princíp komerčnej spoločnosti, „chcete peniaze alebo kvalitný plný život? Nemôžte obidve naraz“ Stačí keď sa opýtam niekoho finančnomajetkovo lepšie „Koľko kníh prečítal“ veľakrát dostanem ako odpoveď otázku „Čo je to kniha?“.

gecco

Arygnoc – „ale mám větší strach…“…

Dílem máš pravdu, ale jen částečně – za socialismu byl ten pocit ´bezpečí´ z určité míry vytvářen uměle – informačním embargem…
Prostě se nepsalo o mnoha násilných činech (např. vím o dvou vraždách, o nichž se nikdy nikde nic nepsalo – vím o nich jen proto, že se odehrály v blízkém okolí); o zločinech a přečinech papalášů se nepsalo vůbec (vím o holce přejeté ´okresním zviřátkem´ – nešel ani sedět, ani do cvokárny, jen mu sebrali řidičák – takže dál prostě jezdil bez něj); o trestné činnosti blízkých papalášů se nepsalo také (syn papaláše opět okresního formátu byl/je pyroman, žhář – poprvé šel sedět v ´92, před ´89 zapálil několikrát – pachatel nezjištěn, pojišťovna platila)…

Nejde jen „o prachy“ – podle mne je líp obecně – nevadí mi, že mám informace, jsem rád, že mám svobodu (do značné míry).

mosoj

Kšecáš. Kradlo se, krade se a krást se bude.
Nejvíce nyní. O tom nepotrestání, to si děláš srandu, že.

gecco

Mosoji – pokud se na to „nepotrestání“ ptáš mne – ne, nedělám si srandu…

led

Na druhej strane mnohí vrahovia boli dnes oslobodení od dokázanej vraždy, dokonca boli označení ako obete minulého režimu.
Mám na mysli konkrétny prípad, keď príslušníci zlatej mládeže, ktorí zavraždili dievča a boli vďaka neúnavnému pátraniu nie papaláša, ale obyčajného otca zavraždeného dievčaťa usvedčení, koncom 90 rokov boli prepustení a rehabilitovaní ako obete komunizmu. Well, i tak sa kriví pravda.