Stříbrný

Zabrzdi a poletíš rychleji?

Dejme tomu, že raketoplán je na oběžné dráze ve výši 400 km. Zažehne trysky v přídi proti směru letu, tím se dostane na nižší oběžnou dráhu a tím pádem letí rychleji - vzhledem k povrchu Země i co se týká úhlové rychlosti. Zbrzdí se až průletem atmosférou. A naopak: družice, které se mají dostat na geostacionární dráhu, musí mít počáteční rychlost mnohem vyšší, aby se s rychlostí vůči zemského povrchu dostala až na nulu. Je to krásný (zdánlivý) paradox, asi funguje 2. Keplerův zákon (ne můj D)? Jsou moje domněnky ohledně zážehu trysek a rychlosti správné, nebo někde dělám zásadní chybu. Furt mi to vrtá hlavou. Prosím, zdržte se srandovních komentářů.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Bez legrace. Ono je to o kapánek složitější.

http://www.kosmonautix.cz/…

Další odpovědi:

Bronzový

Pokud obíhá dejme tomu po kružnici a začně brzdit v proti směru, tak se jeho úhlová rychlost začne zmenšovat. Ale ano, začne klesat a jeho rychlost se začne zvětšovat.
No nejde o paradox, jen to tak možná vypadá. V prvním případě měřiš rychlost vzhledem k Zemi jako bodu, kdyby si ji měřil vzhledem k povrchu, tak ten raketoplán bude brzdit a jde vlastně o vodorovný vrch směrem dolů s odporem(tím bržděním) a trajektorií je balistická křivka.

V druhém připadě je to to samé. Nevím teď přesný údaj z hlavy, tak jen příklad na povrchu se otáčí Země nějakou rychlostí třeba 1km/h. Kdyby si vypustil družici kolmu vzhůru třeba na ten geostacionární orbit. Tak tam bude prostě obíhat rychlostí 1km/h, což samozřejmě nestačí a družice prostě spadne zpět na Zem. Takže ta družice zrychlí třeba na 20km/h . No a nyní obíhá přesně po geostacionární kružnici. Takže rychlost k Zemi jako k bodu je těch 20km/h, ale rychlost k povrchu je 0.

Takže jediné co se děje, že měříš rychlosti v jiných soustavách.
Jinak ještě k tomu prvnímu, to, že se rychlost na nizších orbitách zvyšuje je dáno přeměnou potenciální energie na kinetickou. Také se s 2.K zákonem dají počítat volné pády planet.

Pokročilý

Sice pěkná úvaha, ale podle mě to nemůžeš takhle vytrhávat z kontextu. Nelze uvažovat změnu energie kinetické bez změny energie potenciální.

Diskuze k otázce

Stříbrný

Kepler

Promiň Quimby, že jsem ti nedal palec, ale už v první větě nemáš pravdu. Ostatní je zmatené.

Stříbrný

Kepler

Mosoji, bezva odkaz. S matematikou sice nejsem moc kámoš, ale jednalo se mi spíš o princip. Dík.

Zlatý

mosoj

Rádo se stalo. At se daří.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2736
Zlatý quentos 1320
Zlatý mosoj 1305
Zlatý Drap 964
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 605
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 487

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.