Kepler

Zabrzdi a poletíš rychleji?

Dejme tomu, že raketoplán je na oběžné dráze ve výši 400 km. Zažehne trysky v přídi proti směru letu, tím se dostane na nižší oběžnou dráhu a tím pádem letí rychleji – vzhledem k povrchu Země i co se týká úhlové rychlosti. Zbrzdí se až průletem atmosférou. A naopak: družice, které se mají dostat na geostacionární dráhu, musí mít počáteční rychlost mnohem vyšší, aby se s rychlostí vůči zemského povrchu dostala až na nulu. Je to krásný (zdánlivý) paradox, asi funguje 2. Keplerův zákon (ne můj D)? Jsou moje domněnky ohledně zážehu trysek a rychlosti správné, nebo někde dělám zásadní chybu. Furt mi to vrtá hlavou. Prosím, zdržte se srandovních komentářů.

Nejlepší odpověď
mosoj

Bez legrace. Ono je to o kapánek složitější.

http://www.kos­monautix.cz/2014/03/­menime-prehledne-rychlost-na-obezne-draze/

Další odpovědi
Quimby

Pokud obíhá dejme tomu po kružnici a začně brzdit v proti směru, tak se jeho úhlová rychlost začne zmenšovat. Ale ano, začne klesat a jeho rychlost se začne zvětšovat.
No nejde o paradox, jen to tak možná vypadá. V prvním případě měřiš rychlost vzhledem k Zemi jako bodu, kdyby si ji měřil vzhledem k povrchu, tak ten raketoplán bude brzdit a jde vlastně o vodorovný vrch směrem dolů s odporem(tím bržděním) a trajektorií je balistická křivka.

V druhém připadě je to to samé. Nevím teď přesný údaj z hlavy, tak jen příklad na povrchu se otáčí Země nějakou rychlostí třeba 1km/h. Kdyby si vypustil družici kolmu vzhůru třeba na ten geostacionární orbit. Tak tam bude prostě obíhat rychlostí 1km/h, což samozřejmě nestačí a družice prostě spadne zpět na Zem. Takže ta družice zrychlí třeba na 20km/h . No a nyní obíhá přesně po geostacionární kružnici. Takže rychlost k Zemi jako k bodu je těch 20km/h, ale rychlost k povrchu je 0.

Takže jediné co se děje, že měříš rychlosti v jiných soustavách.
Jinak ještě k tomu prvnímu, to, že se rychlost na nizších orbitách zvyšuje je dáno přeměnou potenciální energie na kinetickou. Také se s 2.K zákonem dají počítat volné pády planet.

zelí

Sice pěkná úvaha, ale podle mě to nemůžeš takhle vytrhávat z kontextu. Nelze uvažovat změnu energie kinetické bez změny energie potenciální.

Kepler

Promiň Quimby, že jsem ti nedal palec, ale už v první větě nemáš pravdu. Ostatní je zmatené.

Kepler

Mosoji, bezva odkaz. S matematikou sice nejsem moc kámoš, ale jednalo se mi spíš o princip. Dík.

mosoj

Rádo se stalo. At se daří.