nikolac

Zablokovaný pc-heslem

Zdravím,
ráda bych Vás poprosila o radu.
Dnes jsem si zakoupila notebook značky Lenovo a nastal problém. Po příchodě domů jsem zjistila, že daný notebook je zaheslovaný. Přes víkend je obchod zavřený a do pondělí bych ho potřebovala mít funkční. Na internetu jsem našla rady jak ho odblokovat, ale je k tomu potřeba CD nebo USB a ani jedno z toho nemám. Mám Windows 8 a mám ho na jeden měsíc zdarma. Velice Vám děkuji.
Doplňuji:
Notebook byl vystavený a byl to poslední model. Jak to tak skoro vždy bývá, vystavený notebooky mají hesla a bohužel, mi ho nikdo neřekl.

Nejlepší odpověď
anonym

Poskytuje poněkud zmatené informace…
😉

  1. o jaké heslo jde? – pro spuštění (BIOS) nebo pro přihlášení (Win)
  2. abys měla zkušební verzi Win, musela bys ji mít čerstvě nainstalovanou – tedy nehraje roli, že šlo i vystavený kus

___
Pokud je opravdu nutné, abys měla notes v Po funkční, vykašli se na trial Win8 a nainstaluj si některou distribuci Linuxu ( http://www.li­nux.cz/ ) – ovšem toto půjde pouze tehdy, jestliže je zaheslovaný Windows.
Pokud je opravdu zaheslovaný notes (BIOS), musíš počkat.

Další odpovědi
jpau

Takže z toho co jsem si přečetl:
Led nechápe rozdíl mezi SW podporou a zárukou (další věc je, jestli zde není nějaká forma Business záruky, která funguje jinak než něco přinést do obchodu), tzn. její příspěvek nedává smysl.
Mowla zmiňuje jinou alternativu než jakou chápu z otázky já, jím popisované řešení může vést k cíli, záleží na uživateli.

Tzn. jak to chápu já: Koupil jsem si počítač a nemůžu se přihlásit. Zlomit zabezpečení ve Windows (koncekonců ani v Linux) není taková věda, na druhou stranu nemá smysl to dělat pokud nechci získat nějaká data, na která potřebuji běžící systém. Pro běžné případy krádeže dat, stačí zabezpečení jenom obejít nikoli ho přímo lámat – kdo to někdy dělal chápe co tím myslím.
Tvůj počítač je ale nový, bez Tvých dat, která můžeš ztratit, tzn. proč to nereinstaluješ? Na záruku to nemá naprosto žádný vliv (některá lenova šla i otevřít aniž by se porušila záruka – bylo to uživatelsky dostupné a popsané v manuálu, jak je to teď nevím) a získáš svůj systém se svým heslem. Pokud nemáš instalační placku (což bude asi Tvůj případ) tak zkus někde najít nějaké boot menu a vybrat si něco ve smyslu Recovery. Pokud se nezadaří stáhni placku pro OS z nějakého uložto, pust instalačku a přepiš do ní klíč (Product Key) z COA štítku co je na počítači. Zpravidla pak nejde systém online zaregistrovat ale jde zaregistrovat pomocí „automatického telefonního subsystému“ – tzn. neděláš nic nelegálního.

led

Použitie neoficiálnych prostriedkov (software) na novom ( v záruke ) počitači nie je vhodné riešenie
Teória:
Skúste si vyhľadať telefon na zodpovedného vedúceho predajne (mal by byť na rozpise otváracích hodín, prípadne pozrite na internete kontakty predajne), oboznámte so ho situáciou a požiadajte o odblokovanie (prípadne o prístupové heslo) počítača. Nebojte sa trvať na svojom nároku, pretože vám vlastne predali nefunkčný výrobok!, čím porušili obchodný zákon.
Prax:
Občas aj takýto pokus vyjde, ale skôr nevychádza a svojich práv sa musíte s obtiažami domáhať – v pracovnej dobe, opätovným prinesením počítača na predajňu a ďalšie procesy v zmysle reklamačného poriadku predajne (je vôbec prístupný kupujúcim?), prípadne sa domáhať svojich práv kupujúceho iným spôsobom – Obchodná inšpekcia, médiá (časopis dTest, televízia…)
Doplňuji:
Alternatíva, ako popisuje mowla je možná aj bez zásahu do počítača a jeho nainštalovaného SW. (jpau, viem a chápem o čom hovorím) pomocou CD alebo usb_kľúčom so systémom napr. (Linux) Ubuntu Live tj. operačný systém aj s potrebnými „kancelárskym“ software sa natiahne do RAM, kde ostane až do vypnutia systému. Výhoda je v tom, že sa obíde blokovaný operačný systém počítača.
V predajni u vystaveného kusu s operačným systémom sa neblokuje bios, ale len tento OS (win8) čo je bežná prax voči nenechavým prstíkom zákazníkov…

ivzez

Mně přijde jako „nejčistší“ řešení to,
co navrhuje Mowla.

Pokud bych v takové situaci nemohla čekat přes víkend
(pokud bych NTB potřebovala dříve),
použila bych „živé“ CD s některou linuxovou distribucí.

Udělala bych si, co bych potřebovala
a zbytek bych pak řešila až v otvírací době.

U návrhu Led mi nepřijde moc pravděpodobné,
že by byl někdo k zastižení přes víkend.
A pokud ano, nemusí heslo vědět.

Uniká mi souvislost mezi zaheslovaným přístupem do NTB
a (ne)vyvěšením reklamačního řádu v prodejně …
(Opomenutí ohledně sdělení hesla je sice nepříjemné,
ale nevnímám to jako důvod k reklamaci.)

Pravdu má i Jpau,
ale přestože je to u nás v pořádku,
nepřijde mi toto řešení úplně „košer“.