bolak

Zabavuje se vrahům majetek?

Třeba když nějakej multimilionář zavraždí jinýho člověka, tak až ho pustěj na svobodu, tak je furt boháč, má 4 baráky, 10 mercedesů atd. a nebo mu to všechno seberou za to že se neumí slušně chovat?

(slušně chovat = nevraždit lidi)

Nejlepší odpověď
MK44

Ve kterých případech lze uložit trest propadnutí majetku určuje trestní zákoník. Bývají to majetkové trestné činy (podílnictví, legalizace výnosů z tr. činnosti apod.), nebo může být uložen za trestné činy proti svobodě (ochodování s lidmi, svěření dítěte do moci jiného), za trestné činy hospodářské (např. padělání peněz, porušení předpisů o vývozu urč. technologií), za tr. činy proti republice apod. (vlastizrada, rozvracení, teror apod.), tr. činy ve věcech veřejných (úplatkářství) aj. – většinou jen jsou-li spáchány v organizované skupině nebo za jiných přitěžujících okolností.
Ale v některých případech lze uložit propadnutí věci nebo „jiné majetkové hodnoty“.
Za vraždu lze toliko zavřít. Při uložení výjimečného trestu i na doživotí (§54,140 Tr.Z.).

Takže, Boláku, klid. I při doživotním flastru Ti nikdo na těch 10 mercedesů nesáhne 😉

A propos – slušně se chovat = nevraždit lidi. Ono je taky – slušně se chovat = k vraždě nikoho svým chováním nedohnat, ale to je jiná kapitola… ;-(

Další odpovědi
Mapel

Je souzen za vraždu a ne za majetkové podvody. V případech stanovechých zákonem může propadmout pouze kauce. Nic jiného. Majetek mu zůstává komplet. Získal ho legálně.

autacek

Pokud majetek nabyl „legálně“ a zaplatil náhrady co vyřkl soud, tak jiný trest se uděluje je jen výjimečně, např. propadnutí věci.

Ono by to bylo myslím i nespravedlivé, co vy vzali nemajetnému vrahovi ? A mimochodem, ono mezi vraždou a zabitím v nutné sebeobraně může být docela tenká hranice..