samicek333

Za jakých podmínek můžu používat texty a obrázky stažené z internetu?

Kdy je stahování hudby legální a kdy nelegální?

Nejlepší odpověď
baghira

Z výjimkou komerčního licencovaného software je u nás stahování čehokoliv legální.
Pro vlastní potřebu je můžeš používat bez omezení.
Veřejně šířit a komerčně používat můžeš jen ty obrázky a hudbu, které nejsou autorskými díly ve smyslu autorského zákona. Pokud to jsou autorská díla, můžeš je používat se svolením nositele autorských práv (což kromě autora samotného může být třeba i vydavatel atd.)

Další odpovědi
Tazman

Nejsem právník, ale doporučuji obezřetnost. Za určitých okolností si můžete stáhnout cokoliv. Některé věci se dokonce stahují automaticky a ani o tom nevíte (např. cache paměť prohlížečů).

Nicméně zpět k podstatě otázky. Některý „obsah“ je šířen volně. Existuje hromada licencí jako například GNU/GPL (General Public Licence) či CC (Creative Common). Stačí si tyto licence přečíst a víte co smíte a nesmíte. Dále je hromada „obsahu“ tzv. royal-free (opravdu kráslovsky svobodné). Takový „materiál“ si smíte stáhnout a dělat si s ním cokoliv, včetně komerčních záležitostí (občas však autor jasně uvádí omezení).

U takovýchto záležitostí máte 100% jistotu, že po vás nemůže nikdo „dupat“. Přitom tímto způsobem si lze na internetu vyhledat spousty hudby (i zpívaných písniček), obrázků, fotek, písem a dalších.

Je zajímavé, jak je hodně autorů opatrných na svůj psaný projev. Na mnoha stránkách si všimněte poznámky pod čarou, kde autor stanovuje svůj copyright. Bez jeho souhlasu pak nesmíte takový text (mnohdy ani obrázky atd.) kopírovat.

Snad jsem pomohl.

Nějaké „právniče“ (nedostudovaný právník) co umí vyhledávat v zákonech by mohlo doplnit. 🙂