seidinka

Za jakých podmínek má družka nárok na dědictví přrd syny? Má vůbec na to nárok?

Odpovědi
anonym

Družka rozhodně nemá nárok na dědictví, pokud neužívá oficiální status družky a není uvedena v závěti. Mylné jsou informace o podílu dědictví. Dnes dědí všichni dědicové rovným dílem. To znamená, že jde-li o manželství se dvěma dětmi, tak zdědí po manželovi manželka i děti každý 1/3.

DIH

půlka pro děti a půlka pro manželku. Děti a manželka jsou neopominutelný dědicové

Hamon

Děti jsou nepominutelní dědici, takže v úvahu připadá jen vydědění.
Nejsem právník.
Doplňuji:
Občanský zákoník (rušený ani nový) pojem druh nebo družka nezná a tím pádem jim ani neumožňuje dědění ze zákona. Zná pouze osoby, které žijí ve společné domácnosti. A ty jsou až ve druhé třídě dědění ze zákona.

Při dědění ze závěti může být účastníkem dědického řízení kdokoli, kdo byl v závěti zmíněný, ale stále je nutné neopomenout nepominutelné dědice. Podle nového občanského zákoníku , jestliže je nepominutelný dědic nezletilý, musí dostat nejméně tři čtvrtiny svého zákonného podílu, jestliže je zletilý, pak nejméně jednu čtvrtinu.

Malé upozornění: z dědického práva je vyloučen ten, kdo se dopustil zavrženíhodného činu proti zůstavitelově poslední vůli zejména tím, že zůstavitele k projevu poslední vůle donutil nebo lstivě svedl, projev poslední vůle zůstaviteli překazil nebo jeho poslední pořízení zatajil, zfalšoval, podvrhl nebo úmyslně zničil.

ahold

Pokud máte oficiální status druh-družka (potvrzení Městského úřadu), pak máte práva i v dědickém řízení.
Práva z tohoto vztahu ale nemají přednost před právem dětí.

Nuk nuk

Družka nemá nárok na dědictví, jedině v případě, že by byla uvedena v závěti.