MrnousakCZE

Za jakých podmínek lze dosáhnout toho, aby součet velikosti úhlů v trojúhelníku nebyl 180°?

Muselo by tam být nějaké prostorové zakřivení nebo něco jiného?

Nejlepší odpověď
gecco

Za žádných podmínek toho dosáhnout nelze – pokud oba chápeme stejně termín „trojúhelník“…
😉

Další odpovědi
mosol

Součet úhlů ve sférickém trojúhelníku je v rozmezí 180° –540°

Alesh

Za podmínek, že se nebude jednat o Eukleidovskou geometrii, nýbrž o nějakou z geometrií Neeukleidovských.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ne­eukleidovsk%C3%A1_ge­ometrie

Dochy

Trojúhelník je na jiné než rovinné ploše…

Quimby

Nelze, neboť trojúhelník je rovinný obrazec, takže musí všechny jeho strany ležet ve stejné rovině.

Emefej

Je to možné. Narýsuj trojúhelník na povrch koule nebo hyperbolického paraboloidu a uvidíš.

JájsemRaibek

Pouze na zeměkouli, resp. na globusu, kde jedna strana je rovník a dvě strany jsou poledníky. Zde jsou oba úhly na rovníku 90°. Poledníky se na severním, případně jižním pólu spojí.

Lamalam

Quimby > to platí pouze pro Eukleidovskou geometrii. Existují i jiné trojúhelníky.

Lamalam

Beru zpět. Sférický trojúhelník na kulové ploše má součet větší než 180°. Na hyperbolické ploše naopak menší než 180°.