pravo123

Za jakých okolností vzniklo dílo Gulliverovy cesty ?

Nejlepší odpověď
annas

Za jakých okolností, těžko říct. Ale některé názory na autora si přečtěte v dolní části stránky přiloženého odkazu.

Autor vykreslil satirický obraz tehdejší společnosti, místy s humorem, vypravoval o vlastní zemi, uváděl zážitky, o nichž se nám může jen zdát. Všechno půlsobí jako by šlo o skutečnost, nikoliv fikci.
Vyjádřil svůj pohled na součsnou spoolečnost.

Citace ze stránky http://www.ci­tarny.cz/index­.php?option=com_con­tent&view=arti­cle&id=668:gu­lliverovy-cesty-a-ileny-jonathan-swift&catid=21:be­letrie-pro-dosple-
„Je překvapivé, že Gulliverovy cesty, ač po technické stránce jsou parodií na Robinsona Crusoe od Defoea, ukazují se být první filosofií dějin. Nikoliv pesimistickou, ani optimistickou, ale skeptickou. Jedinými pevnými hodnotami pro Swifta jsou Moc a Starověk, kde moc musí odpovídat zákonům Starověku (řeckého a zvláště pak římského). Z rozpadu starověké moci vznikají novodobé dějiny. Tyto dějiny, ve vyprávění samotného Gullivera, prostupují všemi jeho čtyřmi cestami a odrážejí se v rozbitých zrcadlech – zemích, které on navštěvuje. V poslední části se tyto dějiny dostávají k opozici mezi Hvajninimy a Jahu, mezi aristokraty a lůzou.
Stupně vývoje a degenerace lidstva, až do příchodu Hvajninimů, se zkoumají chronologicky od Gulliverovy současné země Liliputů až do daleké budoucnosti Laputy. My (v r. 2005) žijeme někde na začátku třetí Gulliverovy cesty.
Je velmi pravděpodobné, že Hvajninimové jsou obdobou Nietzscheho nadčlověka. Nietzsche vůbec v mnoha ohledech připomíná Swifta, i když je ve srovnání s ním Liliputem.
Swift se sice nakonec zbláznil, ale dokázal ještě odkázat velkou částku peněz na stavbu blázince v Dublinu.“

Další odpovědi
hanulka11

zde si to pěkně přešteš , jsou to příběhy Gullivera , který se vydal po své svatbě na cesty a popisuje co vše zažil

http://splhej­.wz.cz/referat/cte­narsky_denik/48/Gu­lliverovy-cesty/