Pé.ju.ška

Za jakých okolností může strážník městské policie kontrolovat totžnost?

Co nejpodrobněji prosím.

Nejlepší odpověď
mojitek

Strážník Vás nesmí kontrolovat jen tak kdy se mu zamane-na to nemá kompetenci.Musíte spáchat nějaký (minimálně) přestupek,pak ano.Jinak nemá nárok. MP nerovná se PČR ..

Další odpovědi
anonym

Michal má pravdu částečně.
Policie může kontrolovat občana, který je v podezření, že se trestního činu, přestupku, či jiné trestní činnosti hodlá dopustit (podnapilý řidič ), dopouští (dopadení při činu) nebo dopustil (usvědčení z krádeže, z vraždy aj.).
Také může kontrolovat výtržníky a narušitele nočního klidu, domácího pořádku, pachatele domácího násilí aj. Kvalifikace míry je vždy dle posouzení všech okolností případu.

Michal Kole

Jedině při podezření, že právě pácháš přestupek nebo trestný čin, např. stojíš u budovy a čůráš otevřeným sklepním oknem dovnitř.

zl@tk@

Kdy si vzpomene. Čili kdykoliv. Pokaždé to zdůvodní, že mu připomínáš osobu, kterou má Policie v pátrání – což ho opravňuje ke kontrole dokladů. Pátranku ti nemusí ukázat, aby ses sama podívala jestli někdo z KZO ( kriminálně závadových osob) je ti podobný popisem nebo fotografií. Pokud se s ním budeš hádat nebo mu nadávat a urážet ho, ho opravňuje tě předvést na služebnu a potom kontrola dokladů je ten nejmenší problém, který tě čeká.

Hlada

Strážník tak může učinit v následujících případech:
Provádí vůči vám úkon, při kterém plní úkoly obecní policie. Toto odůvodnění
je velmi obecné a dokonce ještě obecnější a širší než obdobné ustanovení v zákoně
o Policii ČR, a tudíž náchylné ke zneužití. „Úkon k plnění úkolů obecní policie“
může zahrnovat v podstatě veškerou činnost strážníka. Strážník by měl proto vždy
uvést alespoň konkrétní úkol, který svým úkonem plní. Jinak samozřejmě musí dodržovat
zásady veškeré policejní činnosti, tedy vyvarovat se nepřiměřených zásahů
do vašich práv apod.
Jste podezřelí ze spáchání trestného činu nebo přestupku.
Bude od vás požadováno podání vysvětlení (viz IV.4.).
Odpovídáte popisu osoby hledané Policií ČR nebo osoby pohřešované.
Žádá o to jiná osoba, která na zjištění vaší totožnosti má právní zájem, přičemž
zároveň i tato osoba musí prokázat svou totožnost.