zjentek

za jak dlouho stráví klíště nasátou krev, než se zase vydá na lov oběti?

..pokud teda není oplodněné. Předpokládám, že oplodněné stráví krev, položí vajca ,) a už nikam nejde, protože zahyne. Nebo ne?

Nejlepší odpověď
beer

Čeče, to nevím a nevím ani kdo z mejch chytrejch známejch by vědět mohl..
Vím jen, že ve zcela ideálních podmínkách by klíště mohlo stihnout celý vývojový cyklus za rok – z vajíčka larva, tuším že 3× nymfa, imago – finito.

Další odpovědi
badisko

Sameček se zpravidla spokojí jen s menším množstvím krve. Na hostitele se přichycují jen proto, aby na něm vyhledali samici a spářili se s ní. Každé ze třech vývojových stádií (larva, nymfa a dospělec – samice) tedy saje krev jen jednou a každé z nich může napadnout i člověka.

Samička však může hodovat klidně i dva týdny a během této doby se její tělo může až třistakrát zvětšit. Umožňuje jí to kožovitý tělní pokryv, který je v klidové podobě nařaseně poskládaný a dovede se podivuhodně natáhnout. Po vydatné hostině probíhá na těle hostitele i páření, završující jeden životní cyklus. Samice sají krev na větších savcích (zajíci, kopytníci, šelmy) a to poměrně dlouho, 5 až 12 dní. Teprve po té nakladou vajíčka a za několik dní potom hynou. Nejčastěji však na lidech sají nymfy.

U nás klíšťata přenášejí klíšťovou encefalitidu, lymeskou borreliózu, tularemii a Q-horečku. Z těchto nákaz jsou pro člověka nebezpečné především první dvě. Odhaduje se, že u nás je borreliózou promořeno až 20% klíšťat, encefalitidou kolem 1%. V ohniscích těchto nákaz je promořenost vyšší.

vice zde ..http://www.e­zoo.cz/zvire.php?zvi­re_id=77