Avatar uživatele
zjentek

za jak dlouho stráví klíště nasátou krev, než se zase vydá na lov oběti?

..pokud teda není oplodněné. Předpokládám, že oplodněné stráví krev, položí vajca ,) a už nikam nejde, protože zahyne. Nebo ne?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, beer, Damiana, badisko před 3963 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
beer

Čeče, to nevím a nevím ani kdo z mejch chytrejch známejch by vědět mohl..
Vím jen, že ve zcela ideálních podmínkách by klíště mohlo stihnout celý vývojový cyklus za rok – z vajíčka larva, tuším že 3× nymfa, imago – finito.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
badisko

Sameček se zpravidla spokojí jen s menším množstvím krve. Na hostitele se přichycují jen proto, aby na něm vyhledali samici a spářili se s ní. Každé ze třech vývojových stádií (larva, nymfa a dospělec – samice) tedy saje krev jen jednou a každé z nich může napadnout i člověka.

Samička však může hodovat klidně i dva týdny a během této doby se její tělo může až třistakrát zvětšit. Umožňuje jí to kožovitý tělní pokryv, který je v klidové podobě nařaseně poskládaný a dovede se podivuhodně natáhnout. Po vydatné hostině probíhá na těle hostitele i páření, završující jeden životní cyklus. Samice sají krev na větších savcích (zajíci, kopytníci, šelmy) a to poměrně dlouho, 5 až 12 dní. Teprve po té nakladou vajíčka a za několik dní potom hynou. Nejčastěji však na lidech sají nymfy.

U nás klíšťata přenášejí klíšťovou encefalitidu, lymeskou borreliózu, tularemii a Q-horečku. Z těchto nákaz jsou pro člověka nebezpečné především první dvě. Odhaduje se, že u nás je borreliózou promořeno až 20% klíšťat, encefalitidou kolem 1%. V ohniscích těchto nákaz je promořenost vyšší.

vice zde ..http://www.e­zoo.cz/zvire.php?zvi­re_id=77

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek