haunted

Za jak dlouho se ohřeje 5 litrů vody?

Potřebuji pro jednu práci přibližně zjistit, za jak dlouho se ohřeje 5 litrů vody různými způsoby.
V této kalkulačce jsem zjistil, za jak dlouho se ohřeje 1 litr vody: http://www.ener­getickyporadce­.cz/cs/kalkulac­ky-energie/ohrev-vody/ohrev-1-litru-vody/ Dá se nějakým způsobem z výsledku zjistit, za kolik se ohřeje 5 litrů vody? Předpokládám, že to asi nebude tak snadné, že vynásobím výsledný čas × 5 🙂 Moc díky za pomoc!

Nejlepší odpověď
Emefej

Za jak dlouho se ohřeje 5 litrů vody? Věru težká otázka. Záleží na mnoha faktorech (příkon, teplosměnná plocha apod.) a ty neznáme.

Další odpovědi
arygnoc

ale to je predsa jednoduché.

každý energeticky poradca vám povie, že JEHO ohrev vody je najrýchlejší a najlacnejší.

najlepšie by vám poradil spock.

;-Q

gecco

Pokud ti pro tu práci stačí výsledky z té ´kalkulačky´, je pro ni dostatečně přesné i vynásobení času 5…
😉
To by mne ale zajímalo, o jakou práci jde – snad jen předváděčky (podomních prodejců) mohou na takové určitosti něco ´stavět´…
😉

Dochy

Pokud zajistíte stejné další podmínky (shodné ztráty,stejný topný výkon, mění se jen množství vody) pak by samozřejmě ono „5ד mělo přesně odpovídat. Je otázka jestli ty shodné podmínky můžete (či má smysl) zajistit.

mosoj

Chybí to podstatné. Výkon spotřebiče. Jinak to jsou jenom báchorky.

haunted

gecco: Takže si myslíte, že je to úplně mimo? Jaký navrhujete tedy postup? Podomní prodejce opravdu nejsem:)

gecco

Sorry – já tím nemyslel nic urážlivého…
😉
Jen to, že ta ´kalkulačka´ nemá s fyzikálními postupy nic moc společného…
Neříkám, že je uplně mimo – protože to nevím – rozumným způsobem není definováno vůbec nic…
😉
Pokud bych měl navrhnout jiný postup, musel bych mít nějakou představu o té práci – minimálně o požadovaném využití výstupů…
😉

haunted

Vůbec jsem se neurazil. 🙂 Jednoduše jsme chtěli s kolegy porovnat, za jak dlouho se ohřeje 5 litrů vody na špagety 🙂

Emefej

To je právě ten problém, že nejsou zadány další podmínky. jistě si sím dovedeš představit, že se rychleji ohřeje 5 litrů vody třeba ve velkém hrnci a na velkém hořáku. Stejných 5 litrů vody na malém hořáku a v hrnci s malým průměrem dna se bude ohřívat mnohem déle. A to nepočítám vliv materiálu dna hrnce, půl milimetru hliníku nebo 10 mm ocele je značný rozdíl. I další okolnosti mají mvliv. Bude na hrnci poklička? Budu vodu při ohřevu míchat?

gecco

😉
Aha – tak to je dobrá práce…
😉

Musíš porovnávat v prvé řadě výkon jednotlivých zdrojů tepla, poté schopnost zdroje to teplo předat vodě a poté i tepelné ztráty (vyzáření tepla do okolí, odpar…) jednotlivých způsobů ohřevu.
Ale pro debatu s kolegy o vodě na špagety bych si přecejen dovolil navrhnout lepší metodiku:

  • kupte lahev (nebo víc – podle počtu a preferencí kolegů) dobrého pití
  • všechny dostupné způsoby vyzkoušejte (za umírněné konzumace)
  • v diskusi o ne/výhodnosti jednotlivých způsobů ohřevu pokračujte do vyčerpání veškerých zásob pitiva
  • pak o tom sepište pojednání

😉

arygnoc

takže predsa len agent s teplou vodou.

;-Q