annas

Za co obdržel dnešní český jubilant nejvyšší ocenění v oblasti vědy?

Najdeme po něm pojmenování škol, ústavu a útvar na obloze. Jak se jmenuje planetka?

Nejlepší odpověď
hanulka11

mohl by to být Jaroslav Heyrovský

Vrcholem Heyrovského kariéry je pak získání Nobelovy ceny, kterou za své výzkumy a objev polarografie získává v roce 1959.

V roce 1982 po něm byla pojmenována planetka 3069 Heyrovský.

cs.wikipedia.or­g/wiki/Jaroslav_He­yrovský

Další odpovědi
vagra

Zcela určitějde o prvního československého nositele Nobelovy ceny za chemii J. Heyrovského.
Heyrovského nejvýznamnějším objevem se stala elektrolýza s rtuťovou kapkovou elektrodou, která položila základy nové analytické metodě, polarografii.
Tato metoda umožňuje pomocí speciálních elektrod – rtuťové kapky a platinového drátku – stanovit v roztoku i docela nepatrné množství cizí látky.

Byl jmenován čestným doktorem mnoha univerzit. Jeho vědecká práce proslavila českou vědu na celém světě.

Zdroj: zkráceno z-http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/3153-vyhledavani/?se­archType=date&kMon­th=11&kDay=30