Belakor

Z vysoke na pracak – jak to vlastne funguje?

Uspesne jsem tento tyden zahajil svuj prvni akademicky rok, presto mam v planu ho co nejdriv ukoncit. Jak uz to tak byva, clovek se nekdy zmyli… Ja jsem se bohuzel zmylil v oboru a uz ted vim, ze zimni semestr stejne neudelam. Proto chci studium ukoncit ukoncit co nejdrive a jit se prihlasit na pracak, abych zbytecne ztracel cas. Muj plan je takovy, ze se pokusim si sehnat nejakou praci a za rok zkusim jit na jiny obor – takovy, ktery by me bavil, bez ohledu na moznosti budouciho uplatneni. Zajimalo, jestli za me pracak po celou tu dobu bude platit zdravotni a socialni (nebyl by pro me problem makat nacerno), nebo jestli me poslou nekam, pokud si nesezenu radnou praci.

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud práci neseženeš, tak ti bude sociální a zdravotní platit. Můsíš však počítat s tím, že se ti bude snažit nabídnout nějaké místo, popřípadě rekvalifikaci.

Další odpovědi
kapka

Úřad práce za nikoho sociální pojištění neplatí, ale doba, kdy máte nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo v rekvalifikaci se započítává do doby náhradního pojištění.
Následně v omezeném rozsahu.
Přesněji je to třeba zde http://www.fi­nance.cz/zpra­vy/finance/300665-kdy-ma-vyznam-dobrovolne-duchodove-pojisteni-/
Je to trochu složité, proto si to lidé často pletou. V žádném případě ale není pravda, že kdo dlouhodobě nepracuje, má nárok na průměrný důchod v ČR. Kdo nemá odpracované roky potřebné na přiznání důchodu a nedoplatí si to, na důchod nárok nemá. ÚP za něj sociální neplatí, nevkládá tedy nic do systému a nic také nemůže požadovat. Ta náhradní doba pojištění je časově omezená.
Zdravotní pojištění za Vás ÚP platí stále, takže ošetření se Vám dostane.

Michal Kole

Jenom zdravotní pojištění Úřad práce platí. Sociální ne.

lexx

Na pracák se přihlaš kvůlí pojištění, to ano, sežeň si nějakou práci bez papíru (smlouvy) a zkus jinou vejšku, jdi za svým cílem. Svým studiem na čas oddálíš nemilou zkušenost zvanou nezaměstnanost a pak se uvidí, nějaký ten diplom v kapse se sejde vždy. ÚP Ti žádnou práci nenabídne, buď v klidu, místa nejsou.

PeteCZ

No nevim, já měl za to, že platí i sociální…