lukas.zmizik

z psychologickeho hlediska: ma se lepe clovek, co bere vyplatu 20 tisic nebo 200 tisic mesicne?

ja mit 200 tisic mesicne, stydel bych se vyjit mezi lidi na ulici.
spis by mne zajimalo, jak lze psychicky zvladnout cerpat vyplatu 100–200 a vice tisic mesicne?

ja bych si za jednu vyplatu koupil fotak, k nemu ctyri L-kove objektivy, velky dalekohled a stary autobus z sedesatych let… a mozna bych z toho mel radost, ale neunesl bych predstavu, ze mi ty stejne penize prijdou za mesic znovu a ja bych samou rozezranosti nevedel, co si koupit…

prisel bych o kamarady a nemohl bych s nimi ani na pivo…

nemluvi ze mne zavist, ale ty penize se vlivnym lidem hromadi na kontech, tam stoji, coz je prave ta brzda civilizovaneho rozvoje spolecnosti.

nebylo by lepsi, kdyby se zavedlo, ze za kazdou existujici profesi by kazdy bral 25 tisic hrubeho, nic vic a nic min?
Doplňuji:
asi bych mel zopakovat, ze ze mne nemluvi zavist, vidim to na svem sefovi, bere telefony temer nonstop, nezna svatky a to mu na vyplatu nezbude o moc vic penez nez dava nam…

Nejlepší odpověď
anonym

Ja posuzuji lidi kolem lidskosti , ne podle vyse prijmu.
Clovek s prijmem 15 t. muze byt mozna vetsi svine , nez s prijmem 200 t.
Mam ve svem okoli nekolik takovych " prikladu ". Verte mi.
Bohuzel si zde jeste vetsina nasich obyvatel mysli , ze vsichni kdo maji vysoke prijmy , tak je bud v politice, nebo si je " nakrad " nejak jinak. Ze preci : To neni mozny , aby si vydelal " poctivou " praci . A kdyz .. : Tak hned jakou .. , uz se mu honi v hlave , jestli by to nezvladl. i on.
A k otazce : -) . Vlastne jsem odpovedela. Je to v kazdem cloveku samotnem , bez ohledu na prijmy.

  • iv-

Další odpovědi
anonym

„Z psychologickeho hlediska“ verim, ze se muze mit daleko lepe clovek s minimalnim prijmem, nez milionar. Clovek, co umi na sobe pracovat a najit v sobe mir a dusevni rovnovahu. To spousta lidi neumi a proto trpi a to bez ohledu na to, jaky maji prijem, puvod, postaveni apod.

anonym

Tvá otázka zavání rovnostářským prizmatem, které je vyjádřeno v mottu komunismu: „Každý podle svých schopností a každému podle jeho potřeb“!
Kapitalismus je založen na ekonomické motivaci a respektu a ochraně soukromého vlastnictví.
V reálu mají tito lidé úplně jiné starosti než kam sahá tvůj obzor pobíratele průměrného platu.
Např. modelka sice má srovnatelné honoráře, jenže až 160 tisíc má náklady na zakázkové šaty, salóny, maskéry, kosmetiku, prezentace v modelingu, hotely, fitcentra, dopravu, náklady na organizační zázemí a spoustu dalších, jejichž nezbytnost ani neznáme.
Znal jsem ředitele prestižní firmy, jehož plat dosahoval s dalšími benefity podobné výše. Osobní volno téměř neznal, tedy ani nějaký čas na utrácení. Ale valnou část měl na splácení drahé hypotéky, zbytek spolkla rodina a jen část byla určena k investování do komodit slibujících zhodnocení. Aby to ale mělo perspektivu, část spolkl vysoce profesionální burzovní makléř.
Navíc než dosáhl v kariéře této pozice, musel hodně studovat, být schopný a umět se prosadit a to všechno také něco stojí. Kromě toho se pohybuje v jiných společenských sférách, kde je přepych standardem.
Takový vyšší manažer má obrovskou zodpovědnost a řídící schopnosti, díky nimž firma prosperuje a poskytuje větší množství pracovních míst.
A pak je tu také 3. varianta, člen správní rady velké akciovky, ovšem i tady je k tomu cesta klopotná a nenastává přes noc.
Ostatně každý z nás má dnes stejné možnosti, stačí méně frfňat a tvrdě makat. Nakonec venkovan to naznačuje v obdobném duchu.
Tady je názorný rozdíl v obecném povědomí u nás a v USA. Tam lidé fandí úspěšným a uznávají je, inspirují se jimi a snaží se sami také dosáhnout maxima možného.
Kdežto u nás je každý podnikatel potenciální podvodník a zloděj, lidi jim jen závidí a nechtějí vidět co vše to stojí a co se za tím skrývá.
Doplňuji:
Zkuste si jednou jedinkrát v životě založit ŽL a rázem byste mluvili úplně jinak.
barnajka se nám, jako obvykle hezky rozepsala, ale nenakládá s argumenty objektivně. V show byznysu jsou prostě jiná kritéria a honorář odpovídá tžní ceně každého na trhu práce i na zábavním trhu. U focení pro Leo, Playboy nebo kalendář Pirelli mohou být honoráře 0,5 – pár mega, jenže jen pro vybrané.
V prostituci ve vyšších patrech je měsíční obrat na hlavu až 150 – 300 tis., ovšem producentce zisku zůstává jen zlomek a to nemluvě o obrovských daňových únicích. V herním průmyslu se protočí několik stovek miliard atd.
Uvádíš příklad odměňování v nekvalifikované profesi, navíc v podhonoceném sociálním sektoru a zřejmě v regionu s výrazně nižším mediánem mezd.
Ale pokladní také mívají základ 8,5 tis. a doba, kdy nejvyšší mzdy měla preferovaná dělnická třída, jsou už za námi. Persekuce inteligence vede jen ke kulturnímu marasmu a degradaci národa.
Spíše zapomínáš na sobectví, absenci mezigenerační solidarity, neúcta ke stáří, neochota se postarat o vlastní rodiče, kteří se o nás starali celý svůj život apod.

eLx

ne, vůbec z tebe nemluví závist, koho by to napadlo.. prostě chceš od nás jen potvrdit, že je vlastně hrozně fajn, že nejsi bohatej..

osobně bych dokázal vyžít s míň než 20-tisíci, ale přizpůsobil bych se i na 200-tisíc, ale asi bych si nekupoval kraviny jako ty.. mám známosti mezi relativně bohatšíma i chudšíma lidma a upřímně – ty bohatší jsou často mnohem míň zatrpklý..

lidi si nejsou rovný, jejich práce nejsou rovný, tak nevidim důvod, proč by za všechny profese měla bejt stejná mzda.. kdo na to má, ať je bohatej.. kdo na to nemá, ať suší hubu..

iceT

No,a ti co ji čerpají mají ještě mnohdy pocit,že dostávají málo.

Mít takovou výplatu je asi moc hezké,já bych třeba adoptovala děti na dálku,jsem viděla dneska leták v autobuse…Mít takovou výplatu,to by se dalo dělat užitečných věcí…

venkovan

S 200 tisíci měsíčně asi na ulici nevychází, ale zásadně vyjíždí.
kamarádi jsou na golfu.
Podobné vize s „rovným“ platem tu byly. Nic dobrého to nepřineslo.
Na kontech se těm lidem ty peníze nehromadí. mnozí je mají stále v oběhu.
Pro mne, že má někdo mnoho peněz to není žádný problém, jen pokud k těm penězům přišel poctivě. A i tací mezi námi jsou.

barnajka

Já s Lukášem naprosto souhlasím – a klidně si tomu říkejte ‚rovnostářství‘.
Já ty prachy taky nikomu nezávidím, čestný slovo že NE! Pokud to jsou ‚čistý‘ peníze, vydělaný poctivě…proč ne?
Tady se ovšem nabízí otázka, co jsou to poctivý peníze, resp. co je poctivá práce.
Mamka děá v domově důchodců. Úklid. Maká jak šroubek od rána do odpoledne, chodí i víkendy a svátky. Dělá i to, co dělat nemusí. Skáče, jak vedení pískne a po práci ještě občas babičkám a dědečkům dobrovolně obstarává jejich drobný soukromý nákupy. Na příjmu musí být i ve dnech volna, stejně jako je ‚doporučeno‘ nevzdalovat se příliš daleko ani v době dovolené – pro případ akutní nouze, kdy by bylo potřeba povolat do služby.
Fyzicky je to kur*vsky náročná práce a zabrat dostává i psychika. Věřte mi, že VÍC už mamka ze sebe dát nemůže – po pár dnech zápřahu se dom vracívá totálně vyždímaná a na dně lidských sil. A co z toho má? Dva ‚ušmudlený‘ Masaryky a pár drobných k tomu. Tak tak jí to stačí na nájem, splácení půjčky a základní živobytí.
Co myslíte: dá se říct, že mamčina práce je ‚poctivá‘? Že to jsou ‚poctivý‘ peníze?
No já myslím, že i jo…
Krom toho: kdyby JEDEN JEDINÝ den do práce nepřišla žádná z tamních uklízeček, věřte tomu, že do druhýho dne tam všichni shnijí ve špíně. Beze srandy. Kdybyste věděli, co bordela se v zařízení tohoto druhu nadělá, asi by vás i přešla chuť na dnešní oběd :))

A teď si pro srovnání vezměme třeba tu modelku. Netvrdím, že v rámci svých schopností nedělá maximum… Možná taky někdy padá únavou na hubu..možná taky mívá pocit, že víc už svýmu ‚poslání‘ obětovat nemůže… Přesto mi nějak nejde přes pysky říct, že modeling je ‚poctivý řemeslo‘. Pořád si zkrátka myslím, že ani ten nejvrcholovější modeling není až takový fyzický ani pychický záhul, jako úklid v nepřetržitý provozu.
A dobře, i kdyby byl…
FAKT chcete někdo srovnávat užitečnost profese uklízečky a modelky?
Fakt si myslíte, že nakrucování zadku na molu a předvádění luxusních šatů, na který 3/4 lidí stejně NIDKY nebude mít, je záslužnější práce, než péče o zdraví a pohodlí vašich milovaných rodičů a prarodičů?

Proč taková modelka nebo celebrita vydělává miliony ročně, zatímco uklízečka na takový prachy dře třetinu až polovinu svýho života???
To je právě ten nekřesťanský nepoměr… Nejde o to, že by neschopní chudáci záviděli schopnějším bohatým…
Pokud fakt někdo umí, asi je fér, aby byl za svou práci odměněn víc než ten, co neumí. Proti tomu nic nemám.
Když budu vycházet z Lukášova příkladu: ať každý bere 25 tisíc hrubýho.
*Ti co vyloženě neumí a flákají se, ať si na těch 25 tisících klidně ‚zamrznou‘, příp. ať je zaměstnavatel ještě o 5 tisíc škrábne. Je to v pořádku a dokonce motivující, řekla bych.

  • A pokud se někdo bude joo snažit, bude na sobě makat, otáčet se a dělat na 120%, klidně ať se má líp než ‚líná‘ většina.

Ale já osobně bych tu jeho píli ohodnotila třeba na 30.000,– Nebo 50.000,–
Statisíce..to už fakt smrdí čímsi nepoctivým, nezlobte se na mě.
Netvrdím, že třeba takový Leoš Mareš má svoje milionky vydělaný NEpoctivě. Určitě se po večerech netoulá pražskými uličkami a nevykrádá auta nebo nebere dámám jejich kabelky, to je jasný…
Ale brát takový nehorázný prachy jenom za to, že na nějakým snobským večírku párkrát kvákne zobákem,…to já vnímám jako sprostý výsměch dělnickýmu lidu. Sorry

U nás je holt ten problém, že se nehodnotí na základě nasazení a zápalu do práce, nýbrž na základě typu práce. Máme platový třídy a podle nich bude i ten nejneschopnější manažer brát 4× víc než ta nejschopnější uklízečka. Jenom proto, že je manažer.
No jestli tohle není bordel, pak bych teda ráda znala vaši definici ‚bordelu‘ ;)

Rufus

Kdysi jsem si z nějaké knihy zapamatovala tohle srovnání, i když dost extrémní…ale možná zas tak moc ne, posuďte sami: Stejný den, začíná ráno a vychází slunce…Ve s tejnou dobu se probouzí milionář v ultra přepychovém bydlení, koukne do okna a říká si, zas to blbý slunce, hm…co budu dnes dělat? Všechno už jsem si za peníze poznal, koupil, opatřil, jak mám vymyslet co dělat? Co si koupit, když všechno mám. Otráveně se otočí ke zdi a snaží se ještě unout, aby neměl tak těžké přemýšlení co s nudou.
Ve stejnou doby v předměstském chlumu vylézá z papundeklového obydlí bezdomovec. Koukne na oblohu, na sluníčko, slastně se protáhne a říká si: To je ale krásné ráno a krásný bude jistě celý den…

annas

Barnajko, dala jsem bod za formální stránku vaší odpovědi, ale s obsahem se zcela neztotožňuji. Rovnostářství avšak neuznávám.

Každá mince má svůj rub a líc.

annas

Upravuji nepřesnou formulaci. Rovnostářství neuznávám.