Michal Kole

Z jakých surovin a technologií se vyrábí granulát kyseliny citrónové, prodávající obchodní řetězce v pytlíku po 100g ?

Nejlepší odpověď
mosoj

Jsou dva způsoby fermentace. Stará klasická, tzv. povrchová a novější ale náročnější hlubinná fermentace ve sterilních fermentorech.
Jako surovina se používá melasa ze které se využívá zbytkový cukr po výrobě cukru ( nejlacinější surovina) nebo to může být čistá sacharóza, dextróza atp. Vždy je snaha používat ten nejlacinější cukr. Problémem ale je, že samotná fermentace je velice náročný biochemický proces a z některých cukrů jsou špatné výsledky ( výtěžnosti). Také záleží jak odolné a výkonné spóry této plísně se podaří v provozních laboratořích vypěstovat.

Princip spočívá v tom, že se z cukru ( melasy) připraví tzv. substrát který se potom naočkuje spórami plísně aspergilus niger ( největší umění je vypěstovat ten správný druh této plísně). Za sterilních a přísných klimatických podmínek začne tato plíseň na substrátu růst ( vytváří se mycelium) a tato plíseň při svém růstu přetváří cukr obsažený v substrátu na kyselinu citronovou.
Kvasný proces trvá podle druhu fermentace 8 – 20 dní. Výsledkem je znečištěný roztok kyseliny citronové o koncentraci cca 150 – 200g/l. Vyráběli jsme až 30 t kyseliny citronové denně, takže si snadno spočtete jaké množství substrátu při cca 10 % technologických ztrátách bylo třeba denně produkovat.
Pak stačila jedna penicilinová infekce ( místo aspergilus niger narostla plíseň penicilinu) a bylo po energeticky náročném produktu !!!!

Z oddělení fermentace se tento roztok předává do oddělení tzv „izolace“ kde
se kyselina citronová izoluje z tohoto roztoku jako citran vápenatý a tento citran vápenatý se následně rozkládá kyselinou sírovou na sádru dihydrát a samotný roztok kyseliny citronové. Sádra se odfiltruje a vlastní filtrát putuje na tzv. čistící operace jako jsou sedimentace, filtrace, iontoměniče, zahušťování, krystalizace, odstřeďování, praní, sušení a nakonec balení již vykrystalizované a usušené kyseliny citronové monyhydrátu C6H8 O7 . H2O nebo kyseliny citronové bezvodé C6H8O7. Jaká kyselina vznikne, rozhoduje teplota při které je vedena krystalizace a hydratační teplota kyseliny citronové která je 36,6oC.

Další odpovědi
cochee

Máš to na wiki. Fermentací sacharosy (řepného cukru) plísní Aspergillus niger.