Pavel1212

Z jakých myšlenek vycházel Mistr Jan Hus?

Doplňuji:
Jaké byly jeho základní myšlenky? Kde se o nich zmiňoval?

Nejlepší odpověď
annas

Hus se řídil slovy, která napsal v Knížkách o svatokupectví a souvisela s ostrou kritikou církve, jejího bohatství, zištnostti atd. Ve ,Výkladu Viery, Páteře a Desatera se pak zamýšlel nad mravním životem společnosti prostřednictvím výkladu základních modliteb, případně v dopisech z Kostnice. žádal, „aby sě všichni milovali, dobrých násilím tlačiti nedali a pravdy každému přáli…“
V díle O církvi (latinsky psaném) Hus považoval za hlavu církve Boha , nikoliv papeže, protože „papežové zajisté mohou lháti, ale Bůh nelže“.

„Protož, věrný křesťane, hledaj pravdy, slyš pravdu, uč sě pravdě, miluj pravdu, prav pravdu, drž pravdu, braň pravdy až do smrti: nebť pravda tě vysvobodí od hřiecha, od ďábla, od smrti dušě a konečně od smrti věčné, jenž jest odlúčenie věčné od milosti Božie…“

„Je lépe za pravdu vytrpět smrt než pro pochlebenství časnú odplatu vzieti“.

Vl. v. doplněny citáty z děl.

Další odpovědi
avel3

Myslím, že stránka
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Jan_Hus
by mohla pomoct. Je tam toho docela dost.

Drap

domnívám se že hlavně ze svých.