Zvědavý

Z jakých konkrétních důvodů jsou ve většině ostatních evropských zemích 3× vyšší platy než tady v ČR ??

Konkrétně třeba Rakousko, Německo, Británie,…

Nejlepší odpověď
arygnoc

troška zavádzajúca otázka – vyššie voči čomu/komu?

prečo v británii stojí pivo 3,5 libry a v čechách 20 kč?
prečo v británii internet stojí 35 libier a v čr 300 kč?
prečo bravčové (vepřové) stojí v čr stovku a v británii 5 libier?
prečo jednorázové cestovné v meste typu plzeň v mhd je v británii 3 libry?
prečo krabička cigariet stojí 7 libier?
prečo kilo zemiakov (brambor) stojí 2 libry?

prečo prečo úrečo …

keď som prišiel do británie, všetko som prepočítaval a bolo tu kurevsky draho.
chyba – nemožno prepočítavať.
všetko záleží na príjmoch a výdavkoch.

pre vás je libra nejakých 35 kč (podľa kurzu), pre domáceho má cenu ako pre vás 10–15 kč – a to je rozdiel, v hospe dáte kľudne za pivo 30 kč ale v británii 3 libry sa vám zdá moc (väčšinou je to viac, 3 libtry je najlacnejšie).
a tak j to i s potravinami, benzínom (aktuálne 1,4 libry), cigaretami, …

tie platy sú vyššie preto, lebo sú vyššie i životné náklady (za rok utratím za elektrinu cca 800 libier, za plyn [teplá voda, a kúrenie] cca 1000 – 1200 libier – a koľko vy?).

relatívny príjem je zhruba rovnaký.

ale keď to porovnáme so španielskom, portugalskom, … – tak tam je chudoba (ale príjem po prepočte na koruny vyšší ako v čr).

tak nefňukajte, buďte radi – i do čiech prídu raz európske platy a ceny.

;-Q
Doplňuji:
zhrniem:

napred musíte v tých krajinách, s ktorými chcete porovnávať žiť – a potom môžete porovnávať (pokiaľ vám teda ide výhradne o finančné náklady na život/živobytie), to by ste potom odobnú otázku nepoložil.

;-Q

Další odpovědi
ivzez

Příjmy obyvatel různých zemí se nedají porovnávat pouhým přepočtem podle aktuálního kurzu, vždycky se musí brát v potaz i tamní náklady.

Lepší představu byste získal porovnáním,
co si lidé za svůj příjem mohou pořídit.

orwell

Možná proto, že tam politici třikrát méně kradou…

dudu

Tuto problematiku objasňují již základy politické ekonomie. Vše je o organizaci, efektivnosti a produktivitě práce.

Freja

Tak to by mě taky zajímalo :/

ivosek2

už jen třeba že jsme byli součastí východního bloku :/