Z jakeho zakladu se vypočítává star.důchod ,jsem osvč platím si 20let min.častku dle zákonu letos je to 1731 kč

Mám odpracováno 40 let

Nejlepší odpověď
mosoj

Dělal jsem výpočet důchodu švagrovi, který byl OSVČ od roku 1994 a také si platil pouze minimum. Takže vím že za zaplacené minimum v roce 2007 započítávala ČSSZ roční!! výdělek kolem 30 000 Kč !! Před tím to bylo kolem 20 000 Kč i méně. Takže nakonec mu výši důchodu zachranil výdělek od roku 1986 – do roku 1994
kdy ještě pracoval jako zaměstnanec.
Prostě z měsíčního platu cca 2400 Kč vám nikdo rozumný důchod nevypočte.
Častečně to může zachránit výdělek 1986 – 1990.

Odpracovaná léta nemají vliv na výpočet vyměřovacího základu v Kč ale odvíjí se od toho procentová výměra. Za každý rok pojištění dostáváte 1,5 %.

Ještě přidávám :

Například OSVČ, která získala 44 roků pojištění a v období 1986 až 1989 dosahovala příjmů odpovídajících v té době celorepublikovým průměrům a od roku 1990 až do dne přiznání důchodu si platila pojistné na minimální vyměřovací základ, získá důchod ve výši 5109 korun.

Spočítat si důchod není vůbec složité. Složité je mít pohromadě všechny započítavájící se doby a výdělky.

Další odpovědi
člověk

je to složité,na ČSSZ si vemte příručku o socialním zabezpečemí,je na to totiž potřeba více atributu,včetně celé délky odpracované doby,a jak tam budete,tak zajděte do patra na důchodové a tam vám poradí
každopádně k tomu potřebujete:
INFORMATÍVNÍ OSOBNÍ LIST DŮCHODOVÉHO POJIŠTĚNÍ.
o který si můžete požádat každý rok a překontrolovat potřebné