metrofil

Z jakého jazyka pochází slovo cvok?

Nejlepší odpověď
annas

Už jsem jednou odpovídala. Kopíruji svou odpověď. Je širší.

Většina naší populace zná slovo cvok jen ve významu „pomatenec“ a skloňuje ho podle vzoru pán. Pouze starší generace ví, že původní platnost slova cvok, skloňovaného podle vzoru hrad, je „krátký hřebík se širokou hlavičkou“, používaný hlavně při výrobě bot. V současné době se boty vyrábějí jiným způsobem a obuvníci zpravidla mluví jen o cvočcích, protože nezdrobnělý tvar navozuje představu „něčeho velkého“. Původně byl cvok dosti velký, protože sloužil i k připevnění terče (byl uprostřed a zbarven černě). Kdo mířil přesně, trefil cvok, tj. v dnešní terminologii „trefil do černého“ (Jungmannův slovník dokládá toto spojení jako živé). Je zajímavé, že jde o germanismus regionální, vídeňský. Severní německé dialekty užívaly i v tomto významu tvaru Zweck (nagel), výslovnost s -o- je výsledkem německé úpravy. V češtině tvar cvek obvykle označuje „uzeninu“, kdežto cvok (v některých nářečích i cvek) „široký hřebík“. Původ slova průhledný, navíc je
„zastřen“ různými nespisovnými a citově zabarvenými podvýznamy.

Známe vazbu mám cvoky (peníze), jinde znamená cvok (kuří oko), výrobně hřebíků se říkalo cvokovna i cvokárna (když před lety někdo řekl, že pracuje ve cvokárně, myslel to vážně) atd. V oficiální mluvě či jako odborný termín není dnes slovo cvok v žádném (v běžném ani v zanikajícím) významu na místě. Člověk se chová, blázní (cvokaří) kvůli tomu, jako kdyby měl v hlavě zaražený (cvok, cvek), tedy hřebík. České rčení „:mít v hlavně cvok“

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/to-je-ale-cvok-jak-vzniklo-toto-uslovi-dekuji

Další odpovědi
www

Již od prarodičů, kteří zde v okolí Brna mluvili plynně také německy vím, že z němčiny.