Babe

Z jakého (historického ?) důvodu se píše srDce a Dcera?

Nejlepší odpověď
annas

Historický důvod – vývoj jazyka, hláskové změny v různých obdobích, které vedly až k dnešní podobě. Je to složité, proto uvádím jen zjednodušeně.

srdce – s6r6d6ce – z řeckého kardia. Po zániku jerů – serdce, srdce (slabikotvorné r). Dcera – novotvar za dci – dále dchera, dczera.. dcera.

Další odpovědi
Babunka

Drap: Asi má na mysli psát: „srce“ a „cera“ když se tam to Déčko stejně moc nevyslovuje.

Je to prostě čeština, s tím nic nenaděláš.;)

Drap

Netuším jaký historický důvod by to mohlo mít. Ale také netuším jak by jsi to chtěla psát jinak bez historických důvodů ?
Potom by se ale muselo i psát třeba srceční /místo srdeční / a podobně

led

Pre annas,
ak dobre rozumiem, „s6r6d6ce“ tá „6“ to je tvrdý znak?

annas

Led, omlouvám se. Jen jsem nakoukla na Odpovědi v době, kdy již obvykle nejsem u počítače. Spěchala jsem, nepřečetla si svůj příspěvek a odeslala. Nemělo by to být, ale nemohu už změnit. Děkuji.

annas

Led, příště se polepším. Buď napíši slovně nebo překopíruji z Wordu. 6 = měkký jer, z něhož se v ruštině vyvnul měkký znak, u nás zanikl, nebo se změnil v e podle tzv. Havlíkova pravidla. Tvrdý jer se podle stejného pravdila změnil změnil zpravidla v y. S-tvrdý jer-n-tvrdý jer = syn ze sunus.

led

ďakujem, aspoň viem ako napísať zvýraznenie mäkčeňa :)