bolak

Z jakého důvodu šel film „Třicet panen a Pythagoras“ hned po jeho natočení do trezoru?

Nejlepší odpověď
annas

Podrobnosti, proč se tak stalo. Bylo to mnohem složitější .....

„Dle vyprávění Pavla Hobla se snímek TŘICET PANEN A PYTHAGORAS stal obětí rivality mezi vedoucím oddělení kultury ÚV KSČ Miroslavem Müllerem a ředitelem Krátkého filmu Kamilem Pixou, pod jehož pravomoc spadalo do roku 1977 i studio v tehdejším Gottwaldově: „…hráli spolu fotbal, bohužel tím míčem jsem byl já“.
Podle svědectví zástupce vedoucího výroby Vojtěcha Kunčíka narazil muzikál o lásce mezi matikářem a gymnasistkou na odpor ze strany ministerstva školství."

TREZOR A JEHO DĚTI
Poznámky k zakázaným filmům v socialistických kinematografiích,
autor Jaromír Blažejovský

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:njjEq4hGMgUJ:­www.iluminace­.cz/JOOMLA/ima­ges/stories/clan­ky/blaz_3_2010­.pdf+&cd=6&hl=cs&ct=clnk­&gl=cz

Rozhovor s Pavlem Hoblem od Jiřího Čulíka
Č.: „Chtěl bych se vrátit k vašemu filmu 30 panen a Pythagoras. To je film z mé doby, mně bylo v roce 1973, kdy vznikl, kolem dvaceti. Byla to nejhroznější doba, začátek normalizace. Mám pocit, že jsem ho už tehdy viděl.“

H.: „Ten film byl v distribuci, ale až asi o pět let později. Pustili ho do distribuce do okrajových kin. Nešlo to v centru Prahy, šlo to v Holešovicích, ve Vršovicích, třeba jen půl týdne. Ten film také nemá plnou metráž. I tento film je hodně vystřihaný. Jsou z toho vystříhané věci zcela nesmyslné. Ten film byl označený – jistě víte, že celou filmovou kulturou tehdy vládl jistý soudruh Miller. On tento film označil za antisocialistickou pornografii. Což je kuriózní. Kuriózní je, že on sám pornografie psal. Jeho kniha S Elvírou v lázních je pornografie.“

a další zajímavosti.

Např H.: " A teď si představte, že byl jeden dotaz. Našel jsem si Platónovy Dialogy. Jeden ten gospel, jedna píseň v tom filmu je o tom, že všechno už víme, jde o to se na to rozpomenout, je to klasická platonovská myšlenka. A refrén je uveden slovy, která jsou v recitativu: „Opakujte znova / slova Platonova.“ A dotaz ze stranických míst byl, jestli ten Platonov je ruský nebo sovětský autor. To byla intelektuální úroveň těch schvalovačů. A musel jsem to přetočit, mimochodem, tohle v tom filmu není. Protože to by mohl být ten Platonov. …

See more at: http://blisty­.cz/art/24273­.html#sthash.1Raw­t5UG.dpuf
http://blisty­.cz/art/24273­.html

Další odpovědi
Lamalam

Údajně znevažoval socialistickou školní soustavu.
Zdroj: BŘEZINA, Václav. Lexikon českého filmu.