Hakunamatata

Z jakého duvodu se nosí dress code ve firmách, kde se nesetkávají se zákazníkem?

Nejlepší odpověď
led

Použitie dress code – predpísaného oblečenia nie je len o vzťahu firmy voči zákazníkovi a verejnosti, ale i o vzťahu zamestnanca voči firme aj naopak. Niekto to môže považovať za pracovné oblečenie, niekto tým vyjadruje svoju príslušnosť k svojmu „cechu“.

Další odpovědi
Pájo

Pomáhá to i „označit“ pracovníky různých sekcí (oddělení) nebo naznačit firemní hierarchii.

MK44

Svědčí to o snaze vedení ulehčit si řízení „armádním“ způsobem. Tedy potlačit individualitu zaměstnanců a přimět je chovat se strojově. Máte-li na těle uniformu, cítíte se jako součást či jako zajatec hierarchie a stáváte se „ochotnější“ automaticky plnit rozkazy nadřízených. Posiluje se tím odpovědnost a servilita vůči hierarchicky vyšším na úkor odpovědnosti a ohleduplnosti vůči „externím“ osobám. Jde tedy čistě o psychologický nátlak (nikoli i o praktický pracovní oděv jako jsou montérky v dílně nebo úbor zdravodní sestry nebo označení povolání ve styku s veřejností jako u letušky, číšníka, policisty atd.) a velmi až zatraceně velmi záleží na tom, jak s ním vedení podniku naloží. Chybí zde právě ten styk s veřejností a tím i kontrola z její strany.