david22

Z jakého důvodu musí mít nevěsta i ženich na svatbě svědka?

Doplňuji:
briketka10> jasně, že se musí, ale z jakého důvodu?

Nejlepší odpověď
annas

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ahoj-lidicky-muj-maly-syn-se-me-pta-k-cemu-jsou-svedci-na-svatbe-vlastne-nevim-co-odpovedet

Doplňuji:
Kromě jiného je účast dvou svědků na svatebním obřadu podmínkou právoplatně uzavřeného sňatku podle zákona. Podpisem potvrzují, že svatební obřad skutečně proběhl.

Další odpovědi
briketka10

ti se musí podepsat pod podpisy novomanželů :D
Doplňuji:
http://www.go­ogle.cz/#hl=cs&s­ugexp=frgbld&gs_­nf=1&cp=32&gs_id=61&xhr=­t&q=podepisuj%C3%AD+se­+sv%C4%9Bdci+na+svat­b%C3%A1ch&pf=p&scli­ent=psy-ab&oq=podepisuj%C3%AD+se­+sv%C4%9Bdci+na+svat­b%C3%A1ch&aq=&a­qi=&aql=&gs_l=&pbx­=1&bav=on.2,or­.r_gc.r_pw.r_qf­.,cf.osb&fp=3c2532f­453ba47ee&biw=1052&b­ih=521

hanulka11

Kromě toho, že písemně stvrdí svatbu páru – jsou jejich pravou rukou po celý svatební den a záleží na nevěstě a ženichovi jaké věci jim dají na starost –

ratava

Účast dvou svědků na svatebním obřadu je podmínkou právoplatně uzavřeného sňatku podle zákona (stvrzují platnost svazku…).

Kromě snoubenců, oddávajícího i matrikáře musí být při uzavření manželství přítomni dva svědci. Svědkové musí být zletilí, musí se k obřadu osobně dostavit a před podpisem do protokolu o uzavření manželství musí předložit občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti (např. u cizinců cestovní pas)…

Snoubenci pečlivě zvažují, koho o svědectví požadat. Nevěsta a ženich si volí každý svého svědka, většinou mezi příbuznými, kamarády nebo spolupracovníky. Ženichovi často svědčí bratr nebo přítel, nevěstě sestra nebo přítelkyně. Nezřídka roli svědků přijímají dva muži, málokdy svědčí dvě ženy. Přijetí této ,,cti" zavazuje svědky zakoupit novomanželům nákladnější dar. Od svědků se také očekává, že se na svatbu obléknou tak, aby stylem a barvou ladili se snoubenci.

Není-li na svatbu přizván svatební organizátor, jeho funkci automaticky přebírá ženichův svěděk.

zdroj: ptejte se knihovny a jiné www

anonym

Protože to takto vyžaduje právní řád pro uzavření manželství. Pokud se předepsaná pravidla nezmění, můžete si o tom myslet co chcete, ale beze svědků Vás neoddají ani v kostele, ani na úřadě.

Damiana

Dnes už je to ve většině jen přežitek a formalita, ale při některých sňatcích se ještě původní funkce svědků zachovává. Mohou mít na starosti i svatební oznámení, zasedací pořádek hostů, střeží snubní prsteny, mají první proslovy na svatební hostině apod.
Až na ty proslovy to ostatní dnes zařizují svatební agentury nebo sami novomanželé.

Drap

Myslím, že dnes už je to spíše tradice než nutnost z dob dávno minulých, kdy se ještě nevedly zápisy a matriční knihy. Svědkové stvrzovaly svědkové svou přítomností.
Toto bylo převedeno do církevních i světských obřadů. I náš současný právní řád vyžaduje, aby u sňatku figurovali dva svědci.

www

Bráno čistě prakticky z žádného, neboť později jsou svědkové k ničemu. Vyžadují to ale státní i církevní orgány.

Larissa

Některé páry propadají depresi nebo náhlému pochybení. Svědek ho musí uchlácholit a potvrdit ve správnosti jeho činu.

Dále tam musí být jako že doopravdy se vzali nebo co… :D

Dříve byly přijatelnější volby svědků co nejbohatší a nevlivnější lidé… ;)

kenyrts

PRÁVNÍ AKT UZAVŘENÍ MANŽELSTVÍ

Manželství se uzavírá svobodným a úplným souhlasným prohlášením muže a ženy o tom, že spolu vstupují do manželství. Toto prohlášení je třeba učinit před obecním úřadem pověřeným vést matriky, popřípadě úřadem, který plní jeho funkci (dále jen „matriční úřad“) nebo před orgánem církve nebo náboženské společnosti, která je k tomu oprávněna zvláštním předpisem. Prohlášení se činí veřejně a slavnostním způsobem v přítomnosti dvou svědků. Slavnostní forma slibu a jeho veřejnost jsou přímo předepsány zákonem a jsou závazné pro snoubence i pro příslušný oddávající orgán. Muž a žena, kteří spolu chtějí uzavřít manželství, mají předem navzájem poznat své charakterové vlastnosti a svůj zdravotní stav, aby mohli založit manželství, které splní svůj účel. Za tím účelem prohlašují, že jim nejsou známy okolnosti vylučující uzavření manželství, že navzájem znají svůj zdravotní stav a že zvážili úpravu budoucích majetkových vztahů, uspořádání budoucího bydlení a hmotné zajištění rodiny po uzavření manželství. Toto prohlášení snoubenci stvrzují již v písemné žádosti o uzavření manželství.

http://www.sva­tebni.estranky­.cz/clanky/svat­ba-a-zakony.html

briketka10

Davide dal jsem ti odkazy vařím :DD