bolak

Z jakého důvodu je u Zeus druhý pád bez Dia? On měl cukrovku nebo jak?

Nejlepší odpověď
annas

Moje odpověď je v odkazu.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-buh-zeus-je-v-2-pade-sklonovan-bez-dia-proc-zrovna-toto

Ještě doplňují další informace.
Zeus byl původně relativně nedůležitý indoevropský bůh jasného nebe, časem splynul s několika jinými bohy a stal se bohem počasí. V této podobě se dostal na Krétu, kde se stal i ochráncem mykénských králů. Tato funkce nejpravděpodobněji vyplynula z jeho původní funkce boha dobrého počasí a jasné oblohy. Pro námořně založenou Krétu mělo počasí velký vliv. V této podobě se dostal do Řecka, kde se stal ochráncem řeckých králů a později i bohem hor.

Podle anglické etymologie
Zeus nejvyšší bůh starých Řeků a mistr ostatními, 1706, z řečtiny, od k základu dewos-„bůh“ (cognates: latina deus „bůh“, starý Peršan daiva „démon, zlý bůh,“ Old Church Slavonic deivai, Sanskrit deva-), z kořene * dyeu „se lesknou, zářit;“ také kořen slova pro „nebe“ a „den“ (viz denní ). Bůh-smysl je původně „svítí“, ale „ať už jako původně bůh Slunce nebo jako zesvětlovač“ není nyní jasné.

http://transla­te.googleuser­content.com/tran­slate_c?depth=1&hl=cs&l­angpair=en|cs&rurl=tran­slate.google.cz&u=http:/­/www.etymonli­ne.com/index.php%3Fter­m%3DZeus&usg=AL­kJrhhmHKaEx4tjTOH2jrA­ixpXid9XC0w

Zeus, nebo „Zeus Pateras", o němž automaticky předpokládáme, že byl mýtickou postavou a ne historickou osobou, získal své jméno z indické verze, „Dyaus Pitar.“ Dyaus Pitar je příbuzný s egyptským „Ptahem“ a z obou jmen (Pitar a Ptah) vzniklo slovo „páter“ nebo „father“ (angl. otec, pp). „Zeus Pateras", stejně jako Dyaus Pitar znamená „Bůh Otec“, což je velmi starý koncept, který v žádném případě nevznikl s „Ježíšem“ a křesťanstvím. Nikdo si neklade otázku, zda byl Zeus historickou postavou. Dyaus Pitar se v římské mytologii stává „Jupiterem“ a rovněž nepředstavuje skutečnou historickou osobu. V egyptské mytologii je Ptah, Otec, neviditelnou božskou silou a na slunce bylo nahlíženo jako na viditelného zástupce, který na zemi přináší věčný život; tudíž „syn Boha“ je ve skutečnosti „Boží slunce“

http://kopecky­.rtyne.net/acha­rya/origin5.htm
Doplňuji:
Ještě k původo slova – diabetik,, ‘osoba trpící cukrovkou’,Z nlat. diabetes (mellitus)
‘cukrovka’ z ř. diabē̺tēs ‘močová úplavice’ od diabaínō ‘procházím skrz’ (=
moč) z :dia- a baínō ‘jdu, kráčím’.

Další odpovědi
Alesh

Je to podobné jako u jména „bolak“, druhý pád bez blbce. 🙂

Mozeq

Tato otázka už tu je a je celkem zodpovězená i když by se mohl ještě někdo třeba rozepsat :Zde už je: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-buh-zeus-je-v-2-pade-sklonovan-bez-dia-proc-zrovna-toto

Jinak s dia výrobky to nemá nic společného :D

MK44

To vyplývá z „tajů“ starořeckého jazyka. Něco jako je v češtině, když druhý pád od slova „stůl“ je „stolu“. Zeus s předponou dia- nesouvisí. Ber to jako fakt. Lámat si s tím hlavu a způsobit si tím cukrovku nestojí za to 🙂