HDMI

Z jaké země pochází hranolky?

Nejlepší odpověď
annas

Já jsem našla toto:

Jejich vzniku předcházela dlouhá historie a dodnes se o prvenství přou některé země.

K těm, kteří se nejvíce prohlašují za objevitele hranolek, patří Belgičané. Jistě víme jen to, že dnes jsou jejich největšími konzumenty (French fries).Významný belgický historik Jo Gerard našel prý důkaz o jejich přípravě v roce 1680. Chudí obyvatelé v údolí řeky Meuse měli ve zvyku pojídat ke svým pokrmům jako přílohu smažené malé rybičky. V období silné zimy, kdy řeka zamrzla, nahradili ryby podélně krájenými bramborami, které smažili v oleji.

Jejich oponenty jsou Španělé, kteří prohlašují, že byli první evropskou zemí, kam se brambory dostaly po objevení v Americe. A jako důkaz dokládají tehdejší španělskou správu nad Belgií. V úvahu je třeba brát i stopu směřující do Francie, kde důkazem je recept objevený v originálních poznámkách amerického prezidenta Thomase Jeffersona, v kterých popisuje přípravu pokrmu z brambor nakrájených na slabé plátky a smažených v oleji. Tento recept, jak uvádí ve svých poznámkách, získal od francouzského kuchaře v roce 1801.

Ovšem ani Brity nenechal vznik hranolek chladnými. Uvádějí, že hranolky (Chips) byly objeveny v roce 1700 v Yorkshire, kde bylo zvykem krájet brambory na plocho, aby mohly být po usmažení vloženy mezi dva chleby. Tomuto neobvyklému pokrmu se říkalo Chip Butty.

Jako perličku na závěr uvádím název pro hranolky, který byl používán v USA (German fries).
V průběhu druhé světové války kvůli opačnému pohledu na okupaci pochoutka svůj název změnila a dnes je již málo pamětníků, kteří by tohoto názvu byli důkazem.

.

Zdroj: http://www.me­redit.cz/conten­t/view/550/77/

Další odpovědi
SomeSam

Rodištěm hranolek je Belgie. Obyvatelé této země si v letních měsících smažili jako přílohu k jídlu malé rybičky, ale v zimě se museli spokojit s kousky osmažených brambor.

Zdroj: www.kafe.cz

arygnoc

belgie.

Zdroj: heureka.tym.sk/vys­.php?volba=1&do­taz=hranolky&bo­ok=h

anonym

Tento odkaz sem vložil uživatel vagra,takže podepisuji Belgii.http://www­.ceskatelevize­.cz/porady/1095927644-kalendarium/206562235­300028/