easaque

Z jaké doby/roku je nejstarší dochovaná verze bible či jejich částí. Jde mi spíš o Nový zákon?

Nejlepší odpověď
vagra

Jednotlivé spisy Nového zákona vznikly zhruba mezi léty 50 a 150 našeho letopočtu, byly napsány řecky a shromážděny jako závazný soubor ve 2. až 4. století.
Nejstarší zachované zlomky na papyru pocházejí z Egypta, a to už od 2. století; nejstarší z nich, papyrus Rylands s několika verši Janova evangelia, vznikl kolem roku 140.

Nejstarší zachovanou Bibli napsali v druhé polovině 4. století n. l. čtyři písaři na příkaz římského císaře Konstantina v řeckém jazyce.. Codex Sinaiticus je pergamen vyrobený z kůží 360 zvířat. Celkem bylo opsáno 50 takových biblí a dodnes se zachoval jediný exemplář a ten má ve svých sbírkách londýnská British Library.
Můžete si ji ve zdigitalizované podobě prohlédnout na:
www.codexsina­iticus.org.

Zdroj: Wikipedie-více zdrojů

easaque

A ze kdy je dochovaná bible v celistvejsim stavu a v jakem je jazyce?