trnková

Z dědictví máme řadovou garáž starou asi 26 let

Do garáže dosti střechou zatékalo a nechali jsme ji potahnout lepenkou.Oprava se zdařila,ale stále k nám při dešti prosakuje voda od souseda z pravé strany.Ten to uznává a slibuje nám již 3. rokem slovy – musím to nechat udělat, myslím na to apod.Jemu tam zatéká celou plochou asi mu to nevadí.Lze toho člověka nějakým způsobem přinutit, aby si nechal střechu opravit? Tušíme,že dobrovolně to asi neudělá a vidíme to jako právní problém. Žeby nám vznikala škoda to asi ne,na zdi a kusu stropu jsou pouze mapy.

Nejlepší odpověď
Bičiště

Třeba ty sliby myslí vážně, a nemá čas nebo chuť to organizovat. Zkuste mu nabídnout,že to vše zařídíte, on bude bez starosti a jen to zaplatí, případně ať si řekne jaký druh krytiny by si přál.Jde o to, jestli ale máte chuť do toho tímto způsobem jít. Peníze bych chtěl předem.Vymáhat to soudně? To bych to snad nechal raději pokrýt za své.A že vám nevzniká škoda – plíživá ano – omítky, koroze ocel. prutů v střešních překladech. A při případném prodeji? Když bude zákazník vědět že tam zatéká, hned budete muset jít s cenou dolů.

Další odpovědi
jmhad

plný souhlas s bičištěm.Já bych se ještě pokusil dohledat nějakou původní smlouvu, stavební povolení či jiný doklad,který by měl takovéto vztahy upravovat.I když to bylo pře 26 lety,tak i v té době platila nějaká pravidla v takovýchto sousedských vztazích daná písemnou formou.To pak použít při mírném nátlaku na souseda dle výše uvedeného, nebo později nátlaku tvrdšího podle Občanského zákoníku.

kaolin

existuje takzvana stavební policie alespon tady v Ostravě to tak funguje kde problem nahlasite a ti pak přijdou na misto situaci posoudit a vinikovi nařidi odstranění zavady.Mohu řici že to funguje

Zdroj: vlastni zkušenost

Michálek1245

Teoreticky by mělo jít udělat to, že ho město donutí si to na svoje náklady opravit. To v případě, že hrozí přestupek proti občanskému soužití. Ale záleží, jak to bude posuzovat přestupková komise. My tam třeba měli od https://www.kom­presory-filtry-servis.cz/sluz­by/servis/ser­vis-kompresoru šroubový kompresor, takže by tam hrozila poměrně vysoká škoda, takže soused pak sám uznal, že fakt nemá cenu otálet. Navíc jsem mu slíbil, že mu s tím pomůžu, což jsem taky udělal.