Bronzový

Z čeho vzniklo, že se při zvednutí telefonu říká "haló" ?

Proč se to říká? Někdy vidím i situace, kdy člověk říká "kdo je?", ale v drtivé většině je to haló. Proč?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Jsou tři verze možného původu:

1. Podle německé verze se halo, hallo mělo vyvinout ze staroněmeckého „halōn“, přes středoněmecké „halen“ ve významu volat, zavolat. . Existuje i další možnost příbuzenství slova "holla" s pokřikem na převozníka "Hol úber" (převez!).

2. Za poněkud pikantní se dá považovat francouzská verze. V dobách, kdy se výkaly nesplachovaly do kanalizace, ale jednoduše vylévaly oknem na ulici, byli chodci varováni pokřikem "À l'eau", což mělo znamenat asi něco jako "bacha, přijde sprška". Z tohoto "À l'eau" nakonec vzniklo "Hallo".

3. Maďarská varianta je založena na výrazu "hallom" (asi ve smyslu "já slyším"). Ten měli používat maďarští technici, zabývající se vývojem a zkouškami prvních telefonních ústředen.

http://neviditelnypes.lidovky. cz/…

Osobně se domnívám, že při zvednutí sluchátka není "halo" vhodné, jedině když je špatné spojení, tak lze použít. Vhodnější je slovo "prosím".

Další odpovědi:

Pokročilý

Vzniklo to ze slov "ano" a z anglického slova "hello".
Máma mi vždy říkala že je lepší říct "Prosím".

Bronzový

Vynálezce telefonu Alexander Graham Bell zpočátku navrhl, aby se do telefonu říkalo po námořnicku "ahoy", ale to se však neujalo, až přišel Thomas Edison s tím, aby se do telefonu říkalo "hello", čili "haló".

Zlatý

Haló do telefonu říkám v případě,že druhou stranu slyším špatně nebo vůbec.Jinak jsem si navykla říkat Ano prosím,když zvedám příchozí hovor.

Zlatý

Možná je to cizí volací slovo, které se k nám dostalo z Němec.
Viz: http://nase-rec.ujc.cas.cz/…

Zlatý

Říká to jen někdo, není to všeobecné.
Můj názor je ten, že je vhodnější se představit jménem.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3358
Zlatý Drap 1793
Zlatý led 1450
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1114
Zlatý marci1 1076
Zlatý vagra 799
Zlatý mosoj 798
Zlatý gecco 714
Zlatý iceT 652

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.