dmatejek777

Z čeho vzniklo slovo „Chabrus?“

Doplňuji:
Z čeho to vzniklo? Je to z nějakého jazyka?

Nejlepší odpověď
marci1

Z hebrejštiny.
Doplňuji:
Je to spolčení pro obchodní n. politické machinace, zpravidla dražebníků z povolání, jehož účelem bylo získat dražený předmět za nejnižší cenu a vyloučit ostatní dražitele, ( v bývalém Rakousku v r. 1872 ) akce kupování velkostatků za vysoké ceny pro podvodné dosažení polit. většiny ve velkostatkářské kurii na zemském sněmu českém.
Slovní spis. jazyka českého z r. 1989
Je to tedy něco „zkaženého“. Použivá se ve významu „chabruské volby“, nebo člověka mírně tělesně nemocného.

Další odpovědi
annas

Chabrus hovorově ‘slabý, nemocný’. Původní
význam slova byl ‘spolčení pro obchodní
či politické machinace’, původem
argotické slovo se k nám dostalo přes
němčinu. z hebrejštiny.

V současné češtině
starý význam zanikl a slovo se významově
přiklonilo k :chabý – slabý, churavý, malý, nesmělý, bláznivý

Rejzkův slovník

Machkův slovník
chabrus – prostřednictvím argotu zločinců se k nám slovo dostalo z měmčiny, tam z hebrejského chabrussa. Něm. Kabrusche, již 1735 doloženo Chabrusse.

Keato Keato

ZAJI'MAVE' BI BILO VJED'ET JAK TO SLOVO VZN'IKLO A VIVI'JELO SE V HEBREJS'T'IN'E.