FOG

Z čeho vzniklo rčení „ten je na ohrabky“?

Jak ten clovek vypada je mi celkem jasne,jen z ceho to vziklo nebo proc.

Nejlepší odpověď
dědapetr

To je z Valašska.Vznik po sklizni s pole se shrabávali zbytky tak zvané ohrabky.Také to znamená:
Na ohrabky

  1. Na mol. Opitý (zpitý) na ohrabky. Schopný enem ležať na ohrabkách. Zhrabané pole po žni, žňách. Jak hromádka ohrabků.
  2. Ohrabky, pohrabky. Pohrabané pola při žňách, aby ani zrnko (klásek) nepřišlo nazmar.
  3. Leží na zemi jak ohrabky. Věc než paběrky.
  4. Byť zdeptaný. Hodně důle.
  5. Zedřený, unavený, až na ohrabky.

http://valachem­snadno.php5.cz/Na­dabany.htm

Další odpovědi
iceT

Vyčerpávajíci odpověď,jen si dovolím přidat,že moje mamka tak nazývá taky napadrť rozbitou věc,nebo nabourané auto třeba.