talka

Z čeho vznikl název Ostrava?

Óoo-strava?!

Nejlepší odpověď
marci1

Výklad původu jména Ostrava se odvozuje od názvu řeky Ostravice. Jméno řeky je zdrobnělinou původního tvaru Ostrava, který značil řeku s ostrým, tj. prudkým a divokým tokem. Označení Ostrava se užívalo jen pro horní tok řeky, dolní tok byl nazýván Bělá. 🙂

Zdroj: http://clanky­.rvp.cz/clanek/c/Z/2284­/PO-KOM-A-PO-CEM-DOSTALA-NAZEV-NASE-MESTA.html/

Další odpovědi
annas

Existuje mnoho nevědeckých teorií, které vysvětlují názvy lidovou etymologií. Tak je to i s původem názvu města Ostrava.

Z pohledu jazyka v době vzniku osady.

Název Ostrava se historicky neodvozoval od mnohem mladšího, zdrobnělého, současného názvu řeky Ostravice. Jinde se uvádí pojmenování i podle ostrova, který vytvořila řeka.

Správné je – podle názvu dolního toku původní řeky, tj. Ostravy = „ostře, rychle, bystře tekoucí řeky“ Označení Ostrava se užívalo jen pro horní tok řeky, dolní tok byl nazýván Bělá.

Název osady má původ podle toho, že se lidé usadili na břehu řeky Ostravy. – dravé, prudké řeky. Později jako říčka byla pojmenovaná zdrobněle Ostravice.

„Historické jméno řeky Ostrava se dodnes uchovalo v názvu města, zatímco řeka, či spíše říčka, se již jmenuje zdrobněle
Ostravice (srovnej též dvojici toponym Opava a Opavice.“

Zajimavosti o původu názvu města, ulic, čtvrtí atd. je možno najít v práci Paměť měst – názvy míst od Jaroslava Davida z r. 2012

Publikace vyšla s podporou grantu NAKI č. DF11P01OVV022 Místní a pomístní názvy jako kulturní dědictví a zdroj lokální, regionální a národní identity. Příprava metodiky ochrany místních a pomístních jmen podpo-
rovaného Programem aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity (NAKI) Ministerstva kultury
České republiky.

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:WVCPH6i9o­E0J:www1.osu.cz/ho­me/macha/texty/os­trava.pdf+&cd=8&h­l=cs&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-b

cynique

Také Necyklopedie nabízí jeden výklad…

Zdroj: http://necyklo­pedie.wikia.com/wi­ki/Ostrava

anonym

marci1, by mě zajímalo, jestli někdy vznikne i Tuprava.