Zlatý

Z čeho vzniklo "ani fň"? :o)

Znáte tenhle obrat? Používáte ho?

Už jsem párkrát přemýšlela, z čeho to "fň" vzniklo. Souvisí to nějak s fňukáním? Nebo je to prostě takové názorné NIC?
Doplňuji:
Jasně, na fintu fň jsem úplně zapomněla (díky, Dědo!) Takže tím se otázka posouvá ještě dál - z, proč a jak čeho vznikla "finta fň?"

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Nikdy jsem toto citoslovce neslyšela. Proto jsem pátrala. Zjistila, že je to opravdu takové nic, které chce upoutat formální nápadností, neobvyklým seskupením hlásek. Jde o volní výjev mluvčího. Stejně jako např. pčí.

Zdroj: http://webcache.googleusercont ent.com/search?q=cache:Ip851DH yJwcJ:nase-rec.ujc.cas.cz/arch iv.php%3Fart%3D7879+p%C5%AFvod +spojen%C3%AD+f%C5%88&cd=5&hl= cs&ct=clnk&gl=cz&source=www.go ogle.cz

Další odpovědi:

Zlatý

Spojení "ani fň" neznám. Běžně se používá rčení "ani ň", zřejmě jako zkratka pro nic.
Výraz "fň" je spojován s mazaným řešením nějaké zapeklité situace neobvyklým a snadným způsobem. Tomu se pak říká "finta fň".

Bronzový

Myslím, že fň zní zvukově tak, že je to něco malicherného a bezvýznamného. Taky je možné to použít jako citoslovce. Ani fň zní rozhodně jinak, než třeba ani br.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2728
Zlatý quentos 1318
Zlatý mosoj 1303
Zlatý Drap 957
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 602
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 535
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 477

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.