annas

Z čeho vzniklo a odkud pochází spojení „roh hojnosti“?

Jak se mu také jinak říká a proč?

Nejlepší odpověď
1popelka1

Různé výklady mě zaujaly, takže jsem taky zapátrala, moje chytrá knížka potvrzuje Vargovu verzi.
Diův otec Kronos všechny své děti polykal, ale matka s tím nebyla spokojena, Dia ušetřila a schovala na Krétu. O malého Dia se zde staraly včely, kterého krmily medem, mlékem jej zase živila koza Amaltheia. Když Zeus dospěl a ujal se vlády nad světem, koza Amaltheia si zlomila roh o skálu. Nymfa, která ji měla hlídat, roh vzala, naplnila jej ovocem, květinami a donesla Diovi. Zeus oběť přijal a v uznání za služby, které mu A kdysi prokazovala, proměnil její roh v divotvorný zdroj bohatství a hojnosti. Jedním proudem se z něj začaly sypat květiny, ovoce a všechny plody země, ale také jiné drahocennosti vzácné lidem.
Rohu se pak zmocnila bohyně štěstí Tyché a udílela z něj podle svého rozmaru dary svým oblíbencům z řad smrtelníků.

Jiní ovšem tvrdí, že Amaltheia byla dcerou krétského krále, která malého Dia živila kozím mlékem, zatímco její sestra připravovala kaši z medu. Poté, co se Zeus stal pánem Olympu, vzpomněl si na její dobrotu a poslal ji za odměnu kouzelný roh s upozorněním, že v něm najde vše, co si jen její srdce, ústa a oči budou přát. Roh pak přešel do vlastnictví boha řek Achélóa, a nakonec roh získal Hérakles.

S pádem bohů, zmizel i roh. Objevil se až v renesanci jako příslušenství půvabných dívčích soch, zahrnujících – ale jen symbolicky – svět bohatstvím: i přestože se z rohu neustále sypaly květiny, ovoce, peníze, lidé nebyli o nic šťastnější ani bohatší. Umělce nakonec roh omrzel a stal se jen přirovnáním stejně obrazným, jako třeba „zlatý důl“.

Další odpovědi
rynek878

Achelóos – (latinsky Achelous) byl v řecké mytologii bůh největší řeky v řecké Aitolii. Zároveň je to i jméno té řeky.

Jeho původ je nejasný – podle jedné verze jsou jeho rodiči Titáni Ókeanos a Téthys, podle jiné však bůh slunce Hélios a bohyně země Gaia.

Proslavil se hlavně tím, že bojoval s hrdinou Héraklem o krásnou Déianeiru, dceru kalydónského krále Oinea. V souboji se změnil v hada a Héraklés ho téměř zardousil. Proměnil se v býka a Héraklés mu v souboji ulomil jeden roh, který pak bohyně Néreovny naplnily různými plody a jako „roh hojnosti“ ho daroval nejvyššímu bohu Diovi. Tak byl Achelóos i přes své „chameleonské“ schopnosti velkým hrdinou přemožen.

link:

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Achel%C3%­B3os

vagra

Trošku jsem pohledal a našel jsem toto:
V řecké (či římské) mytologii byla Amaltheia nymfa, která kojila boha Dia kozím mlékem, podle jiných verzí se tak jmenovala tato koza sama. Její utržený roh je známým rohem hojnosti. I když podle příběhu o Heraklovi pochází Roh od Acheloa.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/A­maltheia

kapka

Roh z býka je jedna z verzí. Také to může být roh z kozy, zase podle jiné báje. http://cs.wiki­pedia.org/wiki/A­maltheia

Ale já nemůžu přijít na to, jak se rohu hojnosti říká jinak, natož proč.

annas

Kapko, už jsem Vám několikrát psala, proč nejdete dopředu. Jsem ráda, že Vás moje otázky zajímají.

Posílám odkaz – sice špatný překlad – http://roh-hojnosti.navajo.cz/

Totiž potřebovala jsem si něco upřesnit z antiky (kvůli jedné studentce), náhodou narazila na pojem Amalthein roh a pátrala. Objevila jsem ve zdroji rovnítko mezi rohem hojnosti (to jsem znala) a kozou. Jenže původní zdroj nemohu najít, tak aspoň tento.

annas

Teď jsem se podívala dopředu, mám pocit, že Rynek to ve své odpovědi vysvětluje.

annas

Popelko, děkuji. Perfektní vysvětlení. Našla jsem jen tu druhou variantu.

1popelka1

Není zač, Annas, ráda jsem pomohla 🙂