Avatar uživatele
bolak

Z čeho vznikla spojka „zda“?

Bylo to taky postupně, nějakým vývojem z jinýho slova nebo to prostě najednou někdo řek a vono se to chytlo..

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? annas, aramah, johana 56, Drap, Damiana, briketka10, anonym před 4037 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Zda, zdali(ž), tázací zájmeno, tč. za, azda, zda-li – závislost na latině i ne-zda za lat. nonne, pak i za numinquid.

Zdali(ť), za, zdali je od jisté doby – v otázkách vyjadřujících nejistotu, zvažování, též u azda ve větách vyjadřujících účel , jehož dosažení považuje mluvčí za nejisté. Tyto otázky se zpravidla spjovaly s vedlejší větou podmínkovou.

Vyjádření nejistoty najdeme ve větách, pros boha, zdať ti bude odpuštěno. S tím je ve shodě částice azda – možná, snad, asi. U ní se ještě uvádí, že je přímo za latinské forstitan. Také vyjadřuje nejistotu v oznamovacích větách = myslím, domnívám se, v tázacích větách možnost, přípustku.

Výrazy se zkrátily, protože vyjadřovaly nejistotu. Příklonné -li je starší než zda. Hláskovým vývojem, ztrátou a atdl. vzniklo z azda – zdať – zda. K tomu pak -li – znak tázací funkce.

Netušila jsem, že vývoj tázacího zájmena (částice, spojky) byl složitý. Uvedla jsem jen základní ifnformace.

Etymologický slovník.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
www

Pochází ze staročeštiny a je to předchůdce dnešního „jestli“.
Zdali je zase dnešní jestliže. Samozřejmě, z čeho a jak to vzniklo netuším 😁

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Nerevarin

Nejspíš od zdalipak. Kde se vzalo zdalipak, to už je na mě moc:)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek