SickBreed

Z čeho spočítat daň?

Dobrý den,

modelová situace. Vlastním eshop s knihami. Odkoupím od člověka jenž ruší knihovnu 100 kusů knih za 10kč kus. Následně budu chtít zboží prodat 50 horších knih za 20kč za kus a 50 lepších knih za 30kč za kus. Jelikož sem nenakupoval od podnikatele, nemohu získat žádný doklad o tom kolik sem za knihy zaplatil. Z čeho si mám spočítat daň je mi asi jasné, ze zisku na každé knize, nicméně jak prokázat že mě zboží stálo kolik stálo a že sem vydělal kolik sem vydělal.
Doplňuji:
Děkuji,

no a co v situaci kdy tuto smlouvu prostě nemám. Existuje nějaká možnost jak zboží prodat v rámci zákona a výdělek zdanit?

Odpovědi
anonym

Doklad o koupi získáš jednoduše – kupní smlouvu, v níž definuješ kolik, čeho a za kolik nakupuješ.

ivzez

Kupní smlouvu jste uzavřel ústně,
nemělo by tedy být takový problém
dát smlouvě písemnou podobu.

Případně si od prodávajícího nechte vystavit potvrzení
o zaplacení částky XY za YZ knih.
Potvrzení může napsat i FO rukou na papír.
Razítko nepotřebuje.

anonym

Jsi je koupil a nevypsal pokladni blok o vydaji z kasy? Ten blok ti poslouzi jako doklad

Pepa25

Bavíme se o dani z příjmů, ne ze zisku. Příjmy musíš vykázat a dát do daňového přiznání (2500 Kč). Mohl by sis odečíst náklady, ale pokud budeš tak hloupý a nenecháš si podepsat od prodávajícího kupní smlouvu nebo aspoň potvrzení o platbě (je jedno, že není podnikatel!), tak máš smůlu a žádné náklady (1000 Kč) neuplatníš a zdaníš vše 😉