DusanOrlik

Z čeho se tvoří ledvinové kameny?

Nejlepší odpověď
iceT

http://nemoci­.doktorka.cz/led­vinove-kameny/

Další odpovědi
Lenjička

Jedná se o pevné kameny (krystalické shluky) vznikající v ledvinách z minerálů rozpuštěných v moči.
Ledvinové kameny nebo krystaly šťavelanu vápenatého v ledvině mohou vznikat kvůli primárním metabolickým poruchám.
Nejobvyklejší (asi 80%) typ ledvinových kamenů se skládá z krystalů šťavelanu vápenatého – ten se nachází v listech rebarbory, ve šťovících a v melém množství také ve špenátu.
Selský rozum dlouho držel předpoklad, že požívání příliš mnoho vápníku by mohlo způsobovat rozvoj vápenatých ledvinových kamenů, ale současné důkazy naznačují, že dieta s nízkým obsahem vápníku naopak zvyšuje risk výskytu ledvinových kamenů. Toto pravděpodobně souvisí s rolí vápníku v navazování přijaté kyseliny šťavelové v trávicí soustavě. Jak se snižuje množství přijatého vápníku, zvyšuje se množství kyseliny šťavelové absorbující se do krve; tato kyselina šťavelová se pak vylučuje ve větším množství do moči přes ledviny. Kyselina šťavelová podporuje srážení krystalů šťavelanu vápenatého asi 15× více než vápník.
Asi 5 – 10% všech kamenů vzniká z kyseliny močové. Třeba když člověk žije nezdravě, zatěžuje organismus nestravitelným masem a málo pije.
Zbytek jsou případy velmi ojedinělé, které mají rozličné příčiny.

hanulka11

Častý výskyt souvisí zejména s chronicky nedostatečným příjmem tekutin, s přejídáním a nedostatkem pohybu.

Močový kámen je nebezpečný tím, že může náhle či postupně uzavřít močové cesty a tak zabránit odtoku moči z ledvin. To vážně ohrožuje činnost ledviny, zvláště při úplném uzávěru močových cest a při přidruženém zánětu. Malý kámen může někdy nemocný sám vymočit, v některých případech je ale nutné kámen odstranit operací. Některé kameny, umístěné v kalichu ledviny, nevyžadují operaci. Tito nemocní si ale musí být vědomi toho, že kámen se může dát do pohybu a tím vyvolat náhlou překážku v odtoku moči. Takový stav, obvykle provázený bolestmi, vyžaduje okamžité léčení.

Zdroj: http://www.slov­nik.cz/docs/led­vinove_kameny­.html

venkovan

Pokud si pamatuji, jsou tři druhy kamínků, respektive se tvoří ze tří druhů solí. Kameny ze šťavelanů se ale nerozpouští, ty musí vyjít přirozenou cestou ven a nebo se musí rozbít (ultrazvukem) či odoperovat. Z čeho se tvoří – stačí se podívat na dietu kterou lékaři doporučují. Ne čokoládu, citrusové plody, červené maso a další dobroty. Takže lepší pořádně pít, minerální vody střídat, občas ledviny propláchnout urologickým čajem a přát si, aby se kamínky, respektive písek vyplavil včas bez velké bolesti.
Kolika způsobená ledvinovými kameny není přijemná, leckdy bolestí se člověk chová i nedůstojně. Ale v dnešní době není třeba se hrozit, lékaři dokáží bolest poměrně brzy utlumit a podle potřeby i kamínku z ledviny pomoci.