NoNamer

Z čeho se dříve vyráběly umělé zuby?

Samozřejmě by odpovědí mohly být zuby zvířecí, ale jakých zvířat?

Nejlepší odpověď
annas

Pohled do historie

S obtížemi spojenými s absencí nebo nefunkčností vlastního chrupu se lidstvo potýká již od pravěku. První důkaz mechanického zásahu do ústní dutiny datujeme do 3. tisíciletí př. n. l.. V egyptské pyramidě byly objeveny dvě lidské stoličky spojené zlatým drátem. Vynález můstku jako takového je ovšem připisován Etruskům, kteří již 700 let př. n. l. dosáhli mistrovství při zpracování vzácných kovů.

První důkaz mechanického zásahu do ústní dutiny datujeme do 3. tisíciletí př. n. l.
V egyptské pyramidě byly objeveny dvě lidské stoličky spojené zlatým drátem. Vynález můstku jako takového je ovšem připisován Etruskům, kteří již 700 let př. n. l. dosáhli mistrovství při zpracování vzácných kovů. Ve 13. století přináší dobrodruh Marco Polo krom jiných pro Evropu šokujících informací zprávu, že v jihovýchodní Asii požívá velké popularity pokrývání zubů tenkými zlatými plíšky. Paralela se současností je nasnadě.

Ve středověku byla péče o zevnějšek a krásu celkem potlačena křesťanským ideálem nesmrtelné duše. Evropský středověk je mimo jiné charakterizován závoji přes obličeje dam, brněním a helmicí u mužů-rytířů. Zuby a vzhled se tedy v tomto období moc neřešily. Znovuobjevení antické krásy přináší až renesance. Pro sebevědomí člověka je od té doby důležitý příjemný vzhled a estetický úsměv.

Kolem roku 1600 se Jacques Guelleman pokouší o malou revoluci v oblasti zubních náhrad: místo zvířecích či lidských zubů, které snadno v ústech podléhaly zkáze, bakteriím atd., navrhuje minerální pastu k výrobě zubů umělých: obsahuje mimo jiné bílý vosk, mastix, drcené korály a perly. Tím natolik předbíhá svou dobu a vlastně i technické možnosti, že tento návrh zůstává spíše hudbou budoucnosti.
Trh s lidskými zuby určenými do náhrad i nadále bují. V 19. století v Anglii byly zuby běžně nabízeny na tržištích, neboť zubní lékaři si zvykli vyrábět zubní náhrady právě z lidských zubů. Tuto možnost, jak přijít k penězům, využívalo nemálo chudých lidí. Největšími dodavateli však zůstávala bitevní pole stejně jako vykradači hrobů. Nejcennější byl kompletní chrup či sada zubů sobě podobných.

Již v 18. století navrhuje pařížský dentista Nicolas Dubois de Chérmant zuby porcelánové, o které má zájem především šlechta. Tento návrh přebírá a vylepšuje Američan W. Peale a umělé zuby se začínají vyrábět od roku 1822 sériově v továrně.
Od této doby se stomatologická protetika vyvíjí mílovými kroky. Pokud si můžete dovolit zaplatit speciální terapii růstovými faktory, lékaři vám dnes zrekonstruují čelist a nechají dorůst kost.

http://www.zu­by.cz/vynalez-mustku-je-stary-2700-let.html

Další odpovědi
www

„Historie zubních implantátů sahá do
dávných dob. První zmínky o
předchůdcích dnešních klasických
implantátů se tradují do období
starověku. Archeologický nález
tehdejších napodobenin zubních
implantátů, který pocházel z doby před
více než 1350 lety, a vztahoval se k
civilizaci Mayů, se týkal dolní čelisti
tehdy zřejmě 20-ti leté ženy. V ní byly
jako kůly zasazeny části mušlí, jež
pravděpodobně měly plnit funkci
ztracených zubů.“
Více ve zdroji

Zdroj: www.lekari-online.cz/sto­matologie/zakro­ky/zubni-implantaty

marci1

Féničané je vyráběli ze slonoviny. V 18. století se začaly vyrábět zuby porcelánové.
Podrobněji : http://www.zu­by.cz/zajimavos­ti/trocha-zubni-historie.html