quentos

Z čeho pocházejí příjmení Kálal a Fajstavr?

To druhé bude asi z němčiny, nicméně stejně by mě zajímala původní podoba – ta počeštěná zní bizarně. No a to první uvedené je vůbec prapodivné – má snad něco společného se slovesem „kálet“? Díky.

Nejlepší odpověď
annas

Kálal – odvozené od příčestí sl. kálat = rubat dříví; máchat něčím.

Fajstavr – z místního jména Fainstau v Solnohradsku. Varianta Fainstauer, Fainstaver, Fainstavr – -v-v zniklo v severozápadních Čechách , kde se -v- vyslovuje retoretně tj. jako -u-.

D. Moldanová: Naše příjmení

arygnoc

kálal – nie je to od >kálet< (kadit, zbavovať sa exkrementu?)

quentos

arygnoc – to mě taky napadlo :{D> ale haproval tam fakt, že správný tvar min. času je „kálel“… takže že to bude od toho, tomu jsme moc nevěřil, proto jsem hodil dotaz…

quentos

arygnoc – to mě taky napadlo :{D> ale haproval tam fakt, že správný tvar min. času je „kálel“… takže že to bude od toho, tomu jsme moc nevěřil, proto jsem hodil dotaz…

annas

kálati, -aju, -áš, štípati, spalten; iter. z kol-, kláti, koľu, v. t. — Findo, rozdvojiti, kálati Lact. 200d; drva kálati Vel. Jg. — Srov. rozkálati.
rozkálati, -aju, -á ipf.
k rozeklati . rozštípávat, štípat
rozeklati, rozkoľu, rozkóle pf.
k kláti

kláti, koľu, kóľeš, impftiv., bodati, píchati, stechen; stsl. klati pungere, z kъlati. — Meč srdce kuole Pís. XV st. ve Feiſ. LL. 696. — V boji, v turneji: král Laumedon ony ť kuole, ony ť seče Troj. 33a; na to pole, kdežto klacku TandZ. 180b; Jan z Michalovic kole po Rýnu do Paříže jěde, tu ctné klaw túž cěstú do Čech přijěde DalC. 94. Snad jemu proto Neklan diechu, že ho s koně nikdy neklaly biechu t. 17. Buď hotov býti na poli, kdežto rytieři koli NRada 894. Pro ni ostrým klál (t. Kristus pro svou choť církev), když jest od Longina kopí v bok… přijal HusE. 3, 165. — Neujde klanych jézev ChirB. 22a, klaná jiezva, jizva od rány klané, bodené. — O píchání, bolesti v těle: kohož kuole v prsech a jest dušen LékA. 69a; kterú ženu kuole po omlazení ApatFr. 150a.

káleti nedok. = znečišťovati
nepokálený adj.; k káleti

[o srdci] neposkvrněný, čistý, nedotčený, bezúhonný: buď srdce mé nepokaleno v spravedlnostech tvých, abych nebyl pohaněn ŽaltPod 118,80 (neposkvirňené ~Wittb, BiblLit, ~Pad, ~Praž, neposkvrněno

áleti, -eju, -éš, impftiv., znečišťovati, trüben, beschmutzen; iter. z kaliti, v. t., stsl. kaljati inquinare. — Marní lidé… viece ústa kalegy, než ižádný jiný úd Alb. 30a. Neduh kalegyczy Comest. 108b. — Nekaleyte ſe od umrlcóv Comest. 86b, káleti sě. Zvíře v blátě se často kálij Puch. 146b. (Vepři) přijidechu i kalechu sě OtcB. 59b. (Člověk) se… očistí z těch nečistot, v kterých se zde kale ChelčPost. 171a. ŽaltKlem, ~Kap, BiblDrážď, ~Ol) immaculatum

Tisk výsledků
kaliti, -ľu, -líš, impftiv. — Tvrditi, ocelovati, härten: Ande bradaticě, hrále ve krvi jakžto (v) vodě kale AlxB. 3, 18; zbroj… kalena KolCC. 11a (1540). — Kalným, nečistým činiti, unrein machen, trüben: Krajčí sě kali v témž kalu Hrad. 113b, jejie očci sě kalechu ve krvi Kat. v. 700; o(t) slunečné spály tak sě onen piesek kaly, mútě sě vniž moře samo AlxV. 2178, AlxVíd. tamt. — Iter. káleti, v. t.